09.10.2016, 09:51

Týden v médiích: Šok! Děs! Zloději z Parlamentních listů! Bunga bunga! A co na to Vítězslav Jandák?

Týden v médiích: Šok! Děs! Zloději z Parlamentních listů! Bunga bunga! A co na to Vítězslav Jandák?

Tvořit obsah na web není lehké. Lidí je málo, peněz z reklamy ještě méně, a tak se v Parlamentních listech prostě rozhodli vypomáhat si vykrádáním cizích článků. To je pozoruhodná metoda, jak si vytvořit nějaký relevantní obsah na web, aniž by člověk musel příliš přemýšlet nebo se jinak namáhat a v Parlamentních listech by si ji měli patentovat, protože než s tím přišli oni, měli editoři na webu něco, čemu se říká stud.

Metoda kradení je u Parlamentních listů dvojí. Nejčastěji převypráví kompletně cizí článek a dvakrát nebo třikrát do něj vloží větu "jak napsal v Mf DNES" či kdekoliv jinde. K tomu se ani nenamáhají dát odkaz na původní článek. 

Média běžně citují konkurenci, ale k citaci si zpravidla vypůjčí dvě tři věty, a pak se k tomu snaží dodat vlastní obsah. Něco jiného je, když máte s nějakým médiem dohodu o přebírání článků. Jenže to Parlamentní listy nemají. Prostě kradou, kradou, kradou, jak by řekl klasik. A protože my nekrademe, odkazujeme na článek Ivana Breziny, který se tímto tématem už zabýval. 

No dobře, tenhle způsob kradení by nějaký kreativní "mediální analytik", kterých se na Parlamentních listech vyskytují houfy, mohl ještě obhájit jako "svéráz internetového prostředí". Jenže co jiného než sprostá krádež je potom druhá forma "přebírání obsahu" v režii Parlamentních listů, kdy jejich redaktor brouzdá po internetu, očmuchává malé nezávislé mediální projekty, které se nemají jak moc bránit, a články od nich komplet zkopíruje a dá k sobě na web?

Krásným příkladem je článek Jakuba Mikela, který jej napsal pro web Houpací osel

 

 

Aniž by to tušil, stal se z něj autor Parlamentních listů

 

 

Člověk si může říct: No a co? Jsou to jenom Parlamentní listy. Prostě kradou, kradou a kradou, s tím se nedá nic moc dělat. Jenže uvědomte si, jak vám něco takového jako pověst autora Parlamentních listů může zamávat se životem. Pokud má vaše holka alespoň trochu cti v těle, vymění vás za někoho s lepší pověstí (třeba za hlídače toalet v metru), může vás vydědit rodina a vaše karma rázem klesne o dvacet bodů, takže se v dalším životě narodíte, buď jako žížala, nebo jako redaktor Parlamentních listů.

U zmíněného článku je ještě pikantní jedna věc:

 

 

Tedy, splést si Houpacího osla s Protiproudem (prý se souhlasem vydavatele), to už vyžaduje hodně ale hodně výčepní lihoviny. 

 

 

Když už jsme u té výčepní lihoviny, náš oblíbený šéfredaktor neovládá základní schopnost každého, kdo na Facebooku nechce být za troubelína.

 

 

 

A to podívat se na datum, kdy byl článek vydán. V tomto případě to bylo 10. dubna 2012. Onen článek vyšel totiž na objednávku tehdejšího šéfa, kterým nebyl nikdo jiný, než sám Šafr.

 

 

Udělejme teď ale dramatický oblouk a vraťme se k Parlamentním listům. Ty nejenže kradou, kradou a kradou, ale stále více posouvají hranici obecného nevkusu až někam k legendárnímu týdeníku Arijský boj

 

 

Ten také šťoural na kdekoho, zda se tahá s židy nebo má nějaké židovské předky či jinak kádroval. V moderní české žurnalistice je tohle ale naprosté morální dno. Čekám, kdy začnou na neoblíbené politiky vytahovat, kolik stříbrňáků ukradli jejich předkové ve středověku.

 

Pojďme ale k něčemu veselejšímu. Jenom kousek nad redaktory Parlamentních listů jsou moderátoři rádií. Jeden legendární kousek teď vytáhl David Grundl. 

 

 

Původní zdroj najdete tady

 

Veselo mají poslední dobou i v  Lidových novinách. 

 

 

Největší sranda byla ale samozřejmě v médiích a na sociálních sítích kolem voleb. Někteří kandidáti se snažili ze sebe udělat co největší pitomce, aby se přiblížili voličům.

 

 

Hvězdou téhle disciplíny bude ale navždy ostravský hejtman, který se ve svém videu pokusil lidem sdělit, že je ještě větší mamlas a buran než oni.  

 

 

Nejlepší byla ale jeho reakce poté, co video stáhl. Pro Mf DNES řekl, že rychlé stažení videa bylo plánované. „Bylo to jen krátkodobé virální video. Kritických hlasů jsem četl desítky, ale zhlédnutí bylo nepoměrně více," prohlásil Miroslav Novák, čímž potvrdil, že je buď neskutečně hloupý, nebo prostě lhal. Nikdo nedává videa na internet, aby tam byla jen dva dny, a hlavně u virálního videa nejde o počet zhlédnutí, ale jaký vliv bude mít na koncového spotřebitele, v tomto případě voliče. Takže bych si tipl to druhé. Ostatně socdem hejtmani mají ve lhaní dlouhou tradici. 

Každopádně voliči pana hejtmana za to, že dělá z obyvatel severní Moravy a Slezska ještě větší pitomce, než ve skutečnosti jsou, potrestali. Stejně jako potrestali šéfa neexistující mluvčí Michala Haška. Na jeho konto se navíc objevil skvělý vtip, o který se s vámi musím na závěr podělit. 

 

 

P.S. Pokud jste čekali, že v tomto článku bude něco o Vítězslavu Jandákovi, omlouvám se za zklamání. Chtěl jsem jenom zachovat ducha Parlamentních listů a bez uřvaného dlouhého titulku a Vítězslava Jandáka by to nebylo ono. 

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.