20.12.2016, 08:02

První dojem: skečový pořad Nádraží - bezduchá reklama na um českých maskérů

První dojem: skečový pořad Nádraží - bezduchá reklama na um českých maskérů

Ondřej Sokol a Martin Finger by měli zůstat u toho, co jim docela jde - u herectví. Rozhodně by se neměli pouštět do psaní scénářů.

Čtveřice nerozlučných kamarádů z improvizační Show Partička (Sokol, Chmela, Genzer a Suchánek) se vrací, tentokrát na obrazovky veřejnoprávní televize a člověk si musí položit otázku - proč? Ondřej Sokol a Martin Finger se rozhodli, že divákovi zprostředkují sondu do nádražáckého života. Sondu plnou humoru, satiry a parodie. To byl, doufám, plán. Jenže realita je jiná.

Nádraží je bezduchý sled trapných scén, kde trapnost monologů, nebo dialogů překonává akorát trapnost hereckých výkonů. Chápu, že Richard Genzer neumí hrát, není to herec, ale to co předvádí ostatní herci se mu bohužel dost vyrovnává. Pět herců představuje v šesti dílech Nádraží více jak 50 postav od hajzlbáby, přes výpravčího, až po generálního manažera.

 

(Foto: Česká televize)

 

Problém je, že postavy konkrétních herců jsou zaměnitelné. Nepřijde mi zrovna objevné a herecky zajímavé, aby většina postav ráčkovala, ale chápu, že je to pro herce ta nejjednodušší stylizace. Herci tak spoléhají na um maskérů a je fér uznat, že masky jsou opravdu povedené. Je vidět, že čím méně času se věnovalo scénáři a vlastnímu natáčení, tím více času se trávilo v maskérně. Mám radost, že jsou naši maskéři na tak špičkové úrovni. O to více zaráží kontrast mezi obsahem a formou. Jednotlivé díly jsou točeny ala reality show, kdy se aktéři (archetypy nádražního života) zpovídají na kameru. Samozřejmě není nouze o prvoplánové vtipy a odkazy - romský uklízeč žádající neschopenku, černošský dealer drog, manželský pár, který si na vše jen stěžuje, makedonská pracovnice na toaletách, atd.

 

(Foto: Česká televize)

 

Omlouvám se, ale to mi na satirický pořad, který se notabene bude vysílat na druhém programu České televize, přijde zatraceně málo. Navíc je většina vtipů tak starých, že si je i já pamatuji ze základní školy a předvídatelnost jednotlivých scének hraničí téměř s jistotou. Nádraží chybí snad vše, co by měl správný satirický pořad obsahovat, ale hlavně mu chybí inteligentní humor a chytrá nadsázka.

Pokud bychom brali Nádraží jako reklamu na maskérnu České televize, řekl bych, že se docela povedla, jestli ale mám Nádraží hodnotit jako nový zábavní pořad České televize, musím konstatovat, že se nadmíru nepovedl. V případě Nádraží Česká televize do nového roku nevkročila skutečně tou pravou nohou.

 

Nádraží 

2017, 6x26 min

Režie: Ondřej Sokol

Scénář: Ondřej Sokol, Martin Finger, Vojtěch Frič, Michal Suchánek

Kamera: Dalibor Silný, Vladan Vála

Hrají: Ondřej Sokol, Martin Finger, Igor Chmela, Michal Suchánek, Richard Genzer, Veronika Gajerová (vyp.)

 

 

 

 

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.