18.05.2016, 14:25

Analýza: Nový zákon ohrozí svobodu novinářů. Čeká je přísná redakční cenzura a hrozba rušení vydavatelství

Analýza: Nový zákon ohrozí svobodu novinářů. Čeká je přísná redakční cenzura a hrozba rušení vydavatelství

Pozměňovací návrh, který v senátu do zákona o trestní odpovědnosti právnických osob prosadil senátor Miroslav Antl, může ve svém důsledku ochromit provoz a hlavně kvalitu českých médií. Navíc může neuvěřitelným způsobem zatížit práci české policie.

V čem je problém? Zákon o trestní odpovědnosti právnických osob byl díky iniciativě komunistického poslance Zdeňka Ondráčka (KSČM) rozšířen o pomluvu. Tedy právnické osoby budou odpovídat a ponesou podle zákona zodpovědnost, pokud jejich zaměstnanci spáchají trestný čin pomluvy. V takovém případě může soud rozhodnout mj. o zákazu činnosti právnické osoby na jeden rok až dvacet let, o úplném zrušení právnické osoby nebo udělit drakonické finanční tresty. Dohnáno do důsledku – pokud jediný novinář z vydavatelství o tisíci zaměstnancích bude usvědčen ze spáchání trestného činu pomluvy v jediném svém článku, může soud paralyzovat činnost celého mediálního domu.

 

Kubera neuspěl

V původní verzi zákona, kterou schválila Poslanecká sněmovna, nebyla právnická osoba zodpovědná za prohřešek svého zaměstnance, pokud slovy zákona: vynaložila veškeré úsilí, které na ní bylo možno spravedlivě požadovat, aby spáchání protiprávního činu zabránila. Média by se tak v případě, kdy by každá redakce měla přísný etický kodex, jehož dodržování by řádně vymáhala, mohla trestní odpovědnosti vyhnout. To by samozřejmě neznamenalo, že by média mohla psát nepravdy. I podle současného stavu se článkem dotčená osoba může obrátit na civilní soud a žádat přiměřené zadostiučinění v penězích. Taktéž autor úmyslně nepravdivé informace může být trestně stíhán za pomluvu, toto jeho pochybení se ale v trestní rovině nepřenáší na celé vydavatelství.

Senátoři ale na návrh Miroslava Antla (zvolen za ČSSD) výše uvedenou možnost vypustili. Zároveň odmítli i vypustit i trestný čin pomluvy ze seznamu činů, za něž může být právnická osoba stíhána, o což se během senátorských úprav pokusil ještě senátor Jaroslav Kubera (ODS). Podle senátní verze zákona tak stačí chyba jednoho zaměstnance ke zničení celého mediálního domu.

Na celém zákoně, bude-li v senátorské verzi přijat, je nejhorší to, že dá komukoliv naprosto bezprecedentní bič na média, která se mu nelíbí. Každý den mohou být podány desítky podnětů pro pomluvu, kterými se bude muset policie zabývat, tedy třeba předvolávat si novináře k podání vysvětlení. Zákon je tak potenciálně zatěžující pro policii a vůči médiím šikanózní.

 

[[{"type":"hn-image","fid":"538555","style":"300xauto","attributes":{"class":"hn-media-image image-insert-image hn-media-element"}}]][[{"type":"hn-image","fid":"538554","style":"300xauto","attributes":{"class":"hn-media-image image-insert-image hn-media-element"}}]]

Bývalý esenbák vymyslel, bývalý prokurátor "vyladil". Vlevo poslanec KSČM Zdeněk Ondráček, vpravo senátor Miroslav Antl. (Foto: ČTK/Štěrba Martin/Volfík René)

 

 

Dobrovolný náhubek

O osudu zákona samotného a senátorské úpravy bude v úterý 24. května rozhodovat Poslanecká sněmovna. Zajímavé je, že zákon o trestní odpovědnosti právnických osob a zvláště pak zařazení trestného činu pomluvy do něj nyní TOP09 uvedla ve svém tzv. Seznamu nesvobody. Přitom původně pro něj hlasovalo 19 poslanců této strany. Nyní jim, zdá se, konečně došlo, jaké problémy může zákon způsobit.

Pokud v úterý Poslanecká sněmovna přijme upravenou senátorskou verzi, může způsobit v podstatě revoluci v českých médiích. Ta se kvůli obavám z rozpuštění soudem budou logicky preventivně chránit tím, že budou více kontrolovat články, které vychází, a budou se bát zveřejňovat potenciálně problémové informace. Logicky pak půjde o články o korupci, politických skandálech či podezřeních ze spáchání trestných činů. Média tak sama svým redaktorům díky společné snaze poslance Ondráčka a senátora Antla preventivně nasadí náhubek. To se bude týkat i komentátorů.

Zákon ovšem paradoxně může dopadnout i na ty, kteří jej schválili, tedy na politické strany. I těm budou hrozit za pomluvu vysoké tresty a to i v případě, kdy se bude jednat o vyjádření nějakého lokálního politika, které nebude mít s vedením strany v principu co do činění. To poslancům a senátorům ve snaze "postavit do latě" česká média nedošlo. 

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.