05.02.2016, 13:35

Švédsko a Británie nemají Assange co zadržovat, řekla komise OSN

Známý whistleblower Assange je podle komise OSN zadržován svévolně.

Švédsko a Británie nemají Assange co zadržovat, řekla komise OSN

Zakladatel WikiLeaks by měl být osvobozen a odškodněn, uvedla komise v dnešním oficiálním vyjádření ke stížnosti, kterou Assange podal. Stockholm dal najevo, že názor komise vyšetřování Assange neovlivní, a Londýn se proti dobrozdání komise ohradil s tím, že proti němu vznese námitku. Zprávu na Twitteru zveřejnila i komise pro lidská práva. Rozhodnutí není právně závazné ani jakkoliv vynutitelné.

 

 

Švédsko usiluje o vydání 44letého Australana kvůli podezření ze sexuálního násilí. Assange obvinění odmítá a v roce 2012 se uchýlil na velvyslanectví Ekvádoru v Londýně, aby předešel zatčení britskou policií a extradici do Švédska. V pozadí je podle něj ve skutečnosti snaha vydat ho justici Spojených států, jejichž tajnou vládní dokumentaci WikiLeaks zveřejnil. Stížnost kvůli "svévolnému zadržování" podal Assange na Británii a Švédsko v roce 2014. Poukázal přitom na to, že se nemůže svobodně pohybovat, aniž by mu hrozilo zatčení. Případem se pak začala zbývat ženevská pracovní skupina pro svévolná zadržování při Radě OSN pro lidská práva.

 

Novináři čekající před ekvádorskou ambasádou v Londýně.

 

Švédská vláda podle agentury Reuters v první reakci na dnes zveřejněné oficiální stanovisko komise OSN uvedla, že nemá žádný vliv na rozhodnutí švédské justice, která je nezávislá. Assange se podle ní dobrovolně rozhodl zůstat na ekvádorské ambasádě a švédské úřady nemají možnost jeho volbu ovlivnit. Žádným jejich rozhodnutím nebo jednáním prý nebyl zbaven svobody a kdykoli může velvyslanectví opustit. Ani britská strana nebyla výrokem nadšená: "Naprosto odmítáme tvrzení, že Julian Assange je obětí svévolného zadržování. Spojené království už dalo OSN najevo, že proti názoru pracovní skupiny podá námitku," prohlásil podle médií mluvčí ministerstva zahraničí. "Názor pracovní skupiny OSN ignoruje fakta a dobře známé ochranné mechanismy britského právního systému. Ve skutečnosti se (Assange) z vlastního rozhodnutí vyhýbá legitimnímu zatčení tím, že se rozhodl zůstat na ekvádorské ambasádě," řekl dále mluvčí. "Jsme frustrováni tím, že je umožněno pokračování této nepřijatelné situace," dodal.

Komise v osmnáctistránkovém dokumentu, nepřímo kritizujícím švédský soudní systém, poukázala na to, že Assange nebyl ve Švédsku formálně obviněn. V jeho případě bylo pouze zahájeno předběžné vyšetřování. "Pracovní skupina pro svévolná zadržování považuje různé formy zbavení svobody, jimž je Julian Assange vystavován, za svévolné zadržování," uvedl v prohlášení předseda pracovní skupiny Seong-Phil Hong. Dodal, že podle názoru komise by toto svévolné zadržování "mělo skončit, měla by být respektována jeho (Assengeova)... svoboda pohybu a měl by mít nárok na odškodnění".

 

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.