22.09.2015, 16:55

Novináři a sociální sítě: Nejkratší cesta k vyhazovu

Novináři a sociální sítě: Nejkratší cesta k vyhazovu

Stačil poměrně nevinný komentář na Facebooku a šéfredaktorka polského rádia RDC přišla o práci. Není jediná. Novináři kvůli Facebooku či Twitteru přichází o práci po celém světě včetně Česka.

Populární šéfredaktorka a moderátorka Ewa Wanat přišla o práci definitivně v pondělí. Její vyhazov byl z disciplinárních důvodů. Protože je aktuálně na nemocenské, nechalo jí vedení rádia poslat výpověď poštou. Důvodem byl komentář na Facebooku, kterým reagovala na hysterickou debatu okolo povinnosti polských prvňáků chodit do školy od šesti let, tak jako je to v České republice a také ve většině zemí Evropy. Polské děti dosud chodily do školy od sedmi let. „Proč jsou polské šestileté děti hloupější než jejich vrstevníci v Itálii, Francii či v Německu? Možná se jenom rodičům Elbanowskim rodí nevyzrálé děti?“ Svýj statusem narážela na na polského historika a novináře Tomasza Elbanowského a jeho ženu, kteří vedou protestní akce proti změně věku nástupu do školy. Sami mají sedm dětí. Status Eva Wanat umístila na Facebook 18. srpna a okamžitě tím spustila lavinu reakcí. Jenom pod jejím bonmotem se během tří dnů objevilo přes 400 komentářů. Do debaty se zapojili i novináři a blogeři na Facebooku a Twitteru.

 

 

Proti vyhazovu teď v Polsku protestují nejen novináři, ale i politici, hlavně ti levicoví. Zatímco novináři v tom vidí útok na svobodu slova, polici zase politické motivy. Mimochodem, Ewa Wanat je zkušená novinářka a dokonce nositelka civilního řádu Záslužného kříže a to v jeho nejvyšším zlatém stupni, který se uděluje za zásluhy o rozvoj společnosti.

Ewa Wanat není jediná novinářka, která přišla o práci kvůli obnažení svého nitra na sociální síti. Novinářka australské mediální společnosti SBS Marion Ives přišla o práci poté, co na Facebooku sdílela článek, kritický k vedení společnosti. Bez výstrahy a bez udání důvodu jí bylo sděleno rozvázání pracovního poměru poté, co na Facebooku sdílela článek bývalé kolegyně Helen Vatsikopoulos, ve kterém kritizovala rozhodnutí stanice nepřijmout Widyan Al-Ubudy poté, co úspěšně absolvovala stáž. Článek přitom SBS přímo nekritizoval, ale naznačoval, že společnost může neadekvátně přistupovat k lidem s odlišným původem.

 

 

CNN zase vyhodila Octavii Nasr, senior editorku pro Blízký Východ, poté, co na Twitteru uvedla, že respektuje zemřelého šíitského klerika: „Se zármutkem jsem se dozvěděla o úmrtí ajatoláha Mohammeda Husajna Fadlaláha. Jeden z velikánů Hizballáhu, kterého velice respektuji. #Lebanon“. Tiskový mluvčí CNN následně uvedl, že se jednalo o její chybný úsudek. “CNN je líto, pokud tato twitterová zpráva někoho urazila. Nesplňovala editorské standardy CNN. Je to vážná záležitost a jako s takovou s ní bude naloženo,“ dodal. Octavia Nasr se následně omluvila, ale nebylo jí to nic platné.

 

 

V České republice přišel zase v roce 2009 o práci redaktor Novy Jiří Dlabaja, který se spolupracovníky v pracovní době natočil „legrační“ chrochtající video, kterým si dělali redaktoři legraci z paniky kolem prasečí chřipky a umístil jej na blog.

Pracovně naopak přežil svůj úlet na Facebooku Jindřich Šídlo, který označil čínskou velvyslankyni za „arogantní bábu“. Všiml si toho komunistický novinář Milan Rokytka z Haló novin, který si pak stěžoval u vedení České televize, kde v té době Šídlo pracoval. Za Šídla se postavila podstatná část redakce a také odbory. Autor tohoto článku po svém facebookovém statusu naopak raději odešel "dobrovolně".  

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.