06.01.2016, 09:52

Dvojité standardy: Facebook nadržuje Palestincům

Dvojité standardy: Facebook nadržuje Palestincům

Před závěrem roku proběhl zajímavý pokus. Byly vytvořeny dvě téměř identické Facebookové stránky, které se lišily pouze jednou věcí: první z nich se jmenovala "Zastavte Palestince", druhá pak "Zastavte Izraelce". 29.12. pak autoři začali na tuto stránku přidávat nenávistné příspěvky - vždy jen se změněným subjektem Izrael-Palestina.

 

První z nich zněl: "Sionisté si ukrajují kousek po kousku z Palestiny a svět k tomu mlčí. Musíme je za každou cenu zastavit!", a vedle toho: "Velká země Izrael se musí brzy navrátit z rukou muslimského nepřítele pod suverénní židovskou nadvládu. Musíme toho za každou cenu dosáhnout!" A další: "Sionistická armáda se dnes více než kdy jindy dopouští násilí vůči palestinským dětem. Tyto děti osvobodí Palestinu krví a ohněm a zničí sionistické nájezdníky!" versus "Více a více vojákům izraelské armády je jasné, že je potřeba zničit arabského nepřítele. Jsme připraveni na válku s nepřítelem!" A intezita příspěvků se zvyšovala: "Smrt všem Židům!". "Smrt všem Arabům!". "Takto chceme vidět všechny Izraelce.Smrt Izraeli!". "Takto chceme vidět všechny Palestince. Smrt Palestině!".

 


V dalším kroku pak autoři nahlásili obě stránky Facebooku jako závadné. Ještě tentýž den byla protipalestinská stránka uzavřená. Facebook na to odpověděl standardně: "Prozkoumali jsme stránku, kterou jste nahlásili kvůli věrohodné hrozbě násilí, a zjistili jsme že porušuje naše Community Standards (Komunitní standardy)." Stránka proti Izraeli ale uzavřená nebyla, i přesto, že obsahovala stejné příspěvky. Facebook autorům napsal, že stránka neporušuje žádná pravidla. Ze dvou stránek byla tedy uzavřena ta, která se stavěla proti Palestincům. Ta, která vyhrožuje Izraeli, funguje dodnes.

 

Otázka zní: jedná se o pouhou náhodu? Nebo se prostě jen dva pracovníci Facebooku každý trochu jinak vyspali? Nebo to prostě posuzoval robot, který je špatně nastavený? Dvojité standardy, na které tento případ ukazuje, jsou zarážející. Paradoxní je také fakt, že sám šéf Facebooku, Mark Zuckerberg, pochází ze židovské rodiny.


Názory čtenářů rádi zveřejníme v dalším článku na Mediahubu.

 

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.