14.01.2016, 15:30

Facebook nechce, abyste se dívali na líbající se Židy a Araby

Video s líbajícími se Židy a Araby záhadně zmizelo z Facebooku - aby se za pár hodin stejně záhadně objevilo.

Facebook nechce, abyste se dívali na líbající se Židy a Araby

TimeOut Tel Aviv publikoval kampaň Židé a Arabové se líbají poté, co izraelské ministerstvo vzdělávání zakázalo knihu o vztahu mezi Židovkou a Arabem. Borderlife od Dorit Rabinyanové byla zakázána kvůli obavám rodičů ohledně "hrozby identitě".  Kampaň proti nenávisti a diskriminaci ovšem z Facebooku po několika hodinách zmizela.

 

 

"Nadále věříme tomu, že lidé jsou především živoucí bytosti, teprve potom přichází na řadu náboženství nebo národnost, kterou si zvolili sami či jim je zvolili předkové," napsal list TimeOut Tel Aviv. Ten v rámci kampaně natočil šest líbajících se smíšených židovsko-arabských párů. Na videu vystupují muži i ženy, heterosexuální i homosexuální dvojice. Někteří z nich se předtím nikdy neviděli. Video končí claimem "Židé a Arabové odmítají být nepřáteli." TimeOut vysvětluje námět spotu takto: "Poté, co ministerstvo školství odstranilo z osnov knihu Borderlife, znázorňující lásku mezi Židovkou a Arabem, jsme se rozhodli realizovat tuto kampaň. Když jsme se pak účinkujících ptali jaké to je, líbat úplně cizího člověka, který není ani jejich rasy, ani nevyznává stejné náboženství, řekli, že je to méně divné než arabsko-izraelský konflikt."

 

Na dotaz listu Haaretz odpověděl Facebook, že v odstranění videa, které za těch pár hodin nasbíralo přes 100.000 shlédnutí, nemá prsty. Není tedy jasné, kdo vlastně video líbajících se gay i heterosexuálních párů odstranil, uvažuje se i o hackerském útoku.  Facebook podobná videa většinou stahuje automaticky poté, co obdrží určité množství stížností. V tomto případě ovšem firma popřela, že by video stáhla.

 

Video bylo zveřejněno v době, kdy se oblastí přehnala vlna útoků na Izraelce a kdy na druhé straně proběhlo několik bezpečnostních zátahů v palestinských oblastech. Na Facebooku se několik hodin po odstranění záhadně znovu objevilo, což TimeOut komentoval slovy: "láska vítězí". 

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.