18.01.2016, 00:01

Novácký Hruška bez Hrušky skončil v Levných knihách. Lidé chtějí originál. A jako diví

Novácký Hruška bez Hrušky skončil v Levných knihách. Lidé chtějí originál. A jako diví

Kniha „Levně a chutně vaříme s Novou“ měla ambici stát se knižním hitem. Aby ne, navazovala na veleúspěšnou kuchařku „Vaříme s Láďou Hruškou. Levně a chutně“. Podobný design obálky, masivní kampaň na Nově či podobný název ale nakonec úspěch jako první díl nepřinesli. Kniha se dala před Vánoci pořídit ve výprodejové knižní síti Levné knihy za 49 Kč.

„Čtenáře prostě nelze oblafnout „fejkem“, protože lidi prostě chtějí pravého Hrušku,“ glosuje osud nováckého pokračování knihy Hruškův nový vydavatel Pavel Novotný. Prvního dílu Hruškovy kuchařky se podle Novy prodalo kolem 400 tisíc a Novotný odhaduje, že by se nakonec mohla dostat až na půl milionu. Ale novácké pokračování už bez Hrušky? K tomu se MediaHubu nechtěla vyjádřit ani Nova, ani spoluvydavatel Euromedia. „Druhý díl kuchařky Levně a chutně – Vaříme s Novou splnil naše očekávání,“ odpověděla pouze Anna Suchá z PR Novy. Otázkou je jaká ta očekávání byla, protože podle informací MediaHubu z knižní branže se prodeje knihy pohybují okolo 20 – 30 tisíc. Tedy pokud je to pravda, nedostaly se ani na deset procent prvního dílu.

 

[[{"type":"hn-image","fid":"529445","style":"300xauto","attributes":{"class":"hn-media-image image-insert-image hn-media-element"}}]][[{"type":"hn-image","fid":"529446","style":"300xauto","attributes":{"class":"hn-media-image image-insert-image hn-media-element"}}]]

"Levně a chutně - Vaříme s Novou" bylo před Vánoci ještě levnější. V Levných knihách.  

 

Dost tristně tento odhad pak vypadá v konfrontaci s novou knihou, kterou už Hruška vydal s Novotným: „Láďa Hruška se vrací – Kuchařka pro samouky“. „Padesátitisícový náklad byl rozebrán tři dny před tím, než se knihy vůbec dostaly na pult. V září jsme dělali dotisk třicet tisíc, před Vánoci další. Celkově máme venku kolem sto tisíc a prodej ještě neskončil. Celkově si myslím, že se na nějakých sto třicet tisíc určitě dostaneme,“ říká Novotný.

 

[[{"type":"hn-image","fid":"529447","style":"300xauto","attributes":{"class":"hn-media-image image-insert-image hn-media-element"}}]][[{"type":"hn-image","fid":"529448","style":"300xauto","attributes":{"class":"hn-media-image image-insert-image hn-media-element"}}]]

Jeden z pokusů o podivnou napodobeninu kuchařské knihy Ládi Hrušky (vlevo) a Láďa Hruška na autogramiádě s výtiskem padělané kuchařky. 

 

Trápí ho ale pirátská vydání knihy. Pirátští nakladatelé už vydávali nelegální kopie první Hruškovy kuchařky a dělají to i s druhou. „Parazitují na nás plagiátoři, kteří po fabrikách a na stáncích prodávají napodobeniny jedničky od Novy i dvojky od nás. Jsem přesvědčený, že třeba plagiátu jedničky se mohlo prodat až sedmdesát tisíc kusů mimo oficiální distribuci,“ říká Novotný. S plagiátory, kteří napodobují „Láďa Hruška se vrací“ se dokonce soudí. Problém ale je prokázat jim přesný počet výtisků. „Když to vytisknou načerno, prodávají to rovnou z palet podomním prodejcům, tak to je zatraceně těžké,“ povzdechne si Hruškův vydavatel a manažer v jedné osobě. K plagiátům se dostává poměrně snadno. Nic netušící lidé je nosí na Hruškovy autogramiády podepsat.

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.