22.01.2016, 13:56

Po motorové aféře se na sociálních sítích nejvíce mluví o Volkswagenu

Po motorové aféře se na sociálních sítích nejvíce mluví o Volkswagenu

Nejčastěji zmiňovanou firmou na českých zpravodajských serverech byla loni kvůli aféře s motory automobilka Volkswagen. Firma dosáhla i největšího počtu negativních zmínek. ČTK to dnes sdělila společnost Media Tenor, která se zabývá monitoringem médií. V předchozích letech se na webech nejčastěji objevovalo jméno firmy ČEZ.

 

 

Media Tenor vycházel ze zpráv ve zpravodajských sekcích serverů iDnes.cz, IHNED.cz, E15.cz, Novinky.cz a Aktuálně.cz. Volkswagen se v žebříčku zmínek držel loni po tři čtvrtě roku až na šestém místě. Když ale v září obvinila americká federální Agentura pro ochranu životního prostředí firmu, že do aut s naftovými motory instalovala software umožňující skrýt skutečnou hladinu vypouštěných emisí, poskočil Volkswagen na špičku.

Firma měla 2783 zmínek, o dvě třetiny více než druhá automobilka Škoda Auto, která je součástí koncernu Volkswagen, a dvakrát více zmínek než třetí České dráhy. Navíc měl Volkswagen nejvíc negativních zmínek, celkem 810, několikrát více než ostatní firmy. "Znamená to zásadní obrat mediálního obrazu u firmy, která se v posledních letech v žebříčku nejzmiňovanějších firem sice pravidelně umisťovala, ale vždy jako jedna z nejpříznivěji prezentovaných," uvedla analytička Media Tenor Věra Bartalosová.

Na druhém místě v počtu negativních zmínek byl státní železniční dopravce České dráhy. "Těm mediálně uškodila zejména prohraná arbitráž s dodavatelem lokomotiv. Četnost negativních informací však byla u drah přibližně čtyřnásobně nižší než u Volkswagenu, navíc byly vyvažovány i téměř shodným počtem informací pozitivních," sdělil Pavel Herot z Media Tenor.

Dlouhodobě nejkladněji prezentovanou firmou internetového zpravodajství zůstává podle Media Tenor Škoda Auto, přestože se skandál mateřského Volkswagenu dotkl i vozů české automobilky. Nově se mezi deseti firmami s největším počtem kladných zmínek objevila také automobilka Tatra nebo strojírenská společnost Škoda Transportation. "V žebříčku stoupá také operátor O2, který po vyčlenění správce sítí CETIN ohlásil zvýšení zisků," oznámil Herot.

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.