26.10.2016, 09:32

Značky přestávají cílit na gender. Stereotypy na mladé lidi nefungují

Značky přestávají cílit na gender. Stereotypy na mladé lidi nefungují

Značky v poslední době čím dál tím více zahazují genderové normy, aby byly schopné reflektovat více fluidní svět. Stereotypy na mladší zákazníky totiž nebudou fungovat, uvádí web Adweek.com

Přístup k genderu se ve společnosti neustále posouvá a je jasné, že na to dříve nebo později musí zareagovat i reklamní průmysl. Některé značky se do toho již pustily. Ať už jde o malé chlapce hrající si s panenkou Barbie, nebo o ženy sportovkyně promující obvykle mužské značky. Stejně tak James Charles vám nemusí připadat jako typický ambasador kosmetické značky – a taky není. Seznamte se s prvním “cover boyem“ značky CoverGirl.

 

Brandy a maloobchodníci vytváří produkty, které mají oslovit jakéhokoliv zákazníka bez ohledu na gender. (Foto: CoverGirl)

 

Není pochyb o tom, že společnost CoverGirl v nedávné době nadzvedla nejedno obočí, když představila svůj poslední model. Jenže nejde o pouhou reklamní senzaci. Značka CoverGirl uvádí, že Charles bude důležitou součástí růstu společnosti a jejího posunu kupředu. V době, kdy genderová identita a převracení genderových rolí je jedním z halavních společenských témat, se tento posun najednou nezdá tolik kontroverzní. Žijeme teď ve více genderově fluidním prostoru, než tomu bylo dříve. 

Jak genderové stereotypy ztrácejí na oblibě, marketéři by prý udělali dobře, kdyby promovali produkty například "pro určitý druh vlasů nebo určitý tělesný typ", protože každý se může přihlásit k určitým vlasům nebo tělesnému typu bez ohledu na to, kdo je.

 

(Foto: Diesel)

 

Demografické postřehy podporují tento způsob uvažování. Podle zprávy Innovation Group reklamní agentury J. Walter Thompson  56 % konzumentů v USA mezi 13 - 20 lety uvádí, že znají někoho, kdo používá genderově neutrálního oslovení (they, them, ze) namísto (he, she)… Více než jedna třetina respondentů generace Z naprosto souhlasí, že gender nedefinuje osobu, jak tomu bylo dříve. Do roku 2020 navíc bude generace Z tvořit 40%  všech konzumentů.  

Změna se týká i obchodních řetězců. Třeba Minneapoliský řetězec Target Corp, minulý rok odstranil na genderu založené znamení v některých klíčových oblastech svých obchodů, zahrnující hračky, zábavu a domácí potřeby, a zaplnil tak titulky médií napříč USA. 

Otázka tedy není, jestli se celý trh přeorientuje, ale jak brzy brandy upustí od cílení na zákazníky prostřednictvím genderu a jakým způsobem to udělají. Více se dočtete zde.

 

 

 

 

 

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.