Polská policie vtrhla do redakce proticírkevního časopisu. Jeho šéfredaktor byl zatčen

16.2.2016 14:33

Včera odpoledne vtrhli do redakce antiklerikálního týdeníku „Fakty i Mity” příslušníci polské policie. Prohledali redakci, zabavili některé dokumenty a také si zálohovali disky počítačů. Podle polského webu Wirtualnemedia.pl, který se věnuje médiím, byl také zadržen šéfredaktor Roman Kotliński. Prohledávání redakce a zajišťování dokumentů probíhalo až do večera, kdy byly vynášeny zabavené dokumenty. 

 

 

Kromě zadržení šéfredaktora byli na policii vyslechnuti také čtyři redaktoři proticírkevního týdeníku. Podle webu Wirtualnemedia.pl se šéfredaktor ještě nevrátil do redakce. Vydavatel týdeníku prohlásil, že proti jeho médiu se nevede žádné trestní řízení. 

"Jsem zděšený, co se včera stalo v redakci týdeníku "Fakty i Mity". To je bezprecedentní událost," řekl webu představitel vydavatele Adam Cioch. 

Podle webu deníku Gazeta Wyborcza se policie ani prokuratura nechtějí k incidentu vyjádřit. Redakce týdeníku prý každopádně nyní funguje normálně a pracuje na dalším čísle. 

"Fakty i Mity" začaly vycházet v roce 2000 a jejich zakladatelem a šéfredaktorem je bývalý kněz Roman Kotliński. Ve svých článcích se zaměřuje mimo jiné na zločiny páchané kněžími a kryté církví. 

Podle portálu tvn24.pl by mohlo jít o pokračování vyšetřování, které se vede proti šéfredaktorovi týdeníku už od roku 2013. Šéfredaktor je podezřelý z toho, že si najmul vraha na svou přítelkyni. Redaktoři jsou však přesvědčeni o tom, že vyšetřování v soukromém případu, ať je sebevíc závažný, neospravedlňuje k prohledávání a zabavování věcí týkajících se jejich novinářské práce. 

 

Podobný obsah