03.02.2016, 18:06

V Řecku stávkují novináři, lidé jsou bez informací

Ve čtvrtek pak čeká Řecko generální stávka.

V Řecku stávkují novináři, lidé jsou bez informací

Řečtí novináři dnes vstoupili do celodenní stávky, a obyvatelé jihoevropské země tak jsou bez aktuálních informací ze světa i domova. Novinářská stávka je podle agentury AFP předehrou čtvrteční 24hodinové celostátní generální stávky, která se uskuteční na protest proti chystané důchodové reformě vyžadované mezinárodními věřiteli Řecka.

Už třetí generální stávka proti současné levicové vládě má ve čtvrtek ochromit především dopravu. Dnes od časného rána nebyla podle AFP odvysílána žádná televizní nebo rozhlasová zpravodajská relace a zpravodajské servery nebo servis tiskové agentury Ana nejsou aktualizovány. Podle novinářských odborů, které hrozí sankcemi stávkokazům, má stávka trvat 24 hodin.

Stejně jako ostatní zaměstnanci od zemědělců po státní úředníky požadují i novináři ustoupení od důchodcové reformy, kterou po řecké vládě požadují Evropská unie a Mezinárodní měnový fond (MMF) a která předpokládá navýšení odvodů na důchody a naopak snížení samotných důchodů v budoucnu.

O reformě by měl v polovině února hlasovat parlament, v němž má vláda Alexise Tsiprase jen těsnou většinu. Premiér reformu obhajuje s tím, že má zachránit penzijní systém, jemuž prý hrozí kolaps.

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.