04.01.2016, 15:42

Charlie Hebdo rok poté: "Vrahové jsou stále tady"

Šéfredaktor Laurent Sourisseau namaloval obálku a napsal úvodník, útočící na ty, co doufali, že Charlie Hebdo skončí.

Charlie Hebdo rok poté: "Vrahové jsou stále tady"

Podle serveru The Guardian bude na stáncích k dispozici ve středu milion kopií výročního čísla Charlie Hebdo, desítky tisíc se budou posílat za moře. Stane se tak téměř přesně rok poté, co v Paříži vtrhli maskovaní islamisté do redakce časopisu a zastřelili 12 osob. V časopise bude mimo jiné galerie karikatur těch redaktorů, kteří při daném útoku zahynuli.

 

 

Laurent Sourisseau, který se stal šéfredaktorem krátce po útoku, také napsal velice ostrý editorial, ve které brání sekularismus. Kritika už není ale jednostranně zaměřená na islám - to je vidět už z toho, že na titulní stránce prchá vyděšený křesťanský bůh s kalašnikovem na zádech. Sourisseau tvrdě kritizuje "fanatiky brutalizované koránem" a také ty s jiným náboženstvím, kteří doufali, že časopis kvůli "drzosti vysmívat se náboženství" skončí.

 

 

Po ekonomické stránce útok časopisu paradoxně pomohl. Měsíc před střelbou časopis málem skončil - počet čtenářů poklesl pod hranici 30.000. Značka, symbolizující provokativní humor bez jakýchkoliv zábran, prostě už nikoho nezajímala. Po útocích ovšem začali posílat peníze dárci, první číslo po útoku si koupilo 7,5 milionu lidí a časopis získal 200.000 nových předplatitelů.

 

Redaktoři ale necítili podporu, uvedl podle Guardianu Eric Portehault, finanční ředitel Charlie Hebdo. Ten utekl smrti jen o vlásek - schoval se za stolem. "Cítíme osamění. Doufali jsme, že ostatní budou také dělat satiru, ale nikdo se k našemu boji nepřipojí. Protože je to prostě nebezpečné. Umírají u toho lidé."

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.