07.01.2016, 13:41

"S prosbou o diskrétnost, pane premiére!"

Tak začínal své maily předsedovi vlády Petr Šafařík, šéf Rady Českého rozhlasu. Na kauzu upozornil server Lidovky.cz.

"S prosbou o diskrétnost, pane premiére!"

Uniklé e-maily ze soukromé schránky Bohuslava Sobotky se podle lidovky.cz týkají i Českého rozhlasu. Pod třemi z nich je podepsán současný předseda Rady Českého rozhlasu Petr Šafařík. Autor mailů podává premiérovi informace o dění v rozhlase dříve, než jsou oficiálně zveřejněny. Šafařík autorství mailů popírá a tvrdí, že korespondence není autentická. A Rada mu prozatím věří. E-maily získali hackeři ze soukromého e-mailu Bohuslava Sobotky a zveřejnil je rasistický web White Media.

 

 

Šafařík nechtěl situaci serveru Lidovky.cz komentovat. Ráno požádal redaktora o otázky do e-mailu s tím, že je zodpoví. Později už nebral telefon a po jednání odeslal pouze strohou SMS. „Nejsou autentické, víc se k tomu vyjadřovat nebudu.“

Bývalý předseda rady Michal Stehlík zatím Šafaříkovi věří. „Dle jeho názoru nejsou autentické a tudíž se nemáme k čemu vyjadřovat. Když dospělý člověk prohlašuje, že něco nepsal, tak to beru jako realitu,“ míní.

Informace, zaslané Šafaříkovým jménem, pocházejí z počátku října - tehdy se jednalo o odvolání Petera Duhana, bývalého generálního ředitele, a zvažoval se jeho dočasný nástupce.

„Informace o (zatím jen diskrétně) zvažovaném kandidátovi na prozatímní ředitele - Ing. Karlu Zýkovi. Je to pro model ‚úřednické vlády‘, tj. že by pak nekandidoval v konkursu. Přišel s tím Michal Stehlík, nezdá se ale, že by to s dotyčným sám předem projednal,“ přistálo například v Sobotkově e-mailu.

Další ze zveřejněných e-mailů se týkal už výběrového řízení na ředitele Rozhlasu. „Jak bude zveřejněno poté, co rada dostane notářský zápis (prý to může trvat až několik dnů), 5 kandidátů nepodalo správně přihlášku. Bude se tedy v pondělí od 14 hodin zužovat z počtu 26,“ stojí v e-mailu podepsaném Šafaříkem. Zpráva je navíc doplněná o seznam pěti kandidátů, uvádí lidovky.cz.

 

Jak na Šafaříkovy maily reagují politici

 

Martin Komárek, ANO:

Jednání rady jsou veřejná. Pokud se to týká jednání rady a ne pouze předsednictva, tak v tom nevidím nic špatného. Každá komunikace člena rady s politiky je ale ze své podstaty podezřelá. Vadilo by mi spíš, kdyby pan premiér dával nějaké instrukce,

 

Vítězslav Jandák, ČSSD:

Jestli tohle pan Šafařík dělal, tak to je na jeho rezignaci. Je to zdrcující informace

 

Roman Sklenák, ČSSD:

Ale nevidím na tom nic špatného. Volbu generálního ředitele rozhlasu sleduji se zájmem asi jako řada jiných lidí, ale rozhodně na nikoho nevyvíjím žádný nátlak. Jsem si vědom své role a svých kompetencí a stejně tak vím, jaká je role a kompetence rady“. (pro server hlidacipes.org).

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.