21.01.2016, 11:11

Assange brzy vyslechnou v budově ambasády, řekl ekvádorský vůdce

Assange brzy vyslechnou v budově ambasády, řekl ekvádorský vůdce

Zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange, který se již přes tři roky skrývá na ekvádorském velvyslanectví v Londýně, již brzy v budově ambasády vyslechnou. Ve středu to prohlásil ekvádorský prezident Rafael Correa. Assange se ukrývá kvůli švédskému zatykači, který souvisí s údajnými sexuálními delikty, a obavám, že by pak mohl být ze Švédska vydán do USA.

Jak Correa řekl novinářům, Assangeovi budou pokládat otázky ekvádorští představitelé, půjde však o dotazy předložené švédskými státními zástupci. Dojde k tomu "již v nejbližších dnech", dodal prezident. Otázky se mají týkat obvinění ze sexuálního napadení, které proti Australanovi vznesly dvě ženy. "Konečně dojde k tomu, co se mělo udělat již před třemi lety," uvedl Correa. Jak poznamenala agentura AP, reakci švédské strany na tento postup se jí nepodařilo získat.

 

 

Na velvyslanectví Ekvádoru v Londýně se Assange uchýlil v červnu 2012, dva měsíce nato mu tato jihoamerická země udělila politický azyl. Švédsko ho viní ze znásilnění. Případy dalších jeho sexuálních deliktů z roku 2010 už švédská prokuratura v létě kvůli promlčení odložila. Čtyřiaačtyřicetiletý Assange všechna obvinění odmítá.

Americká justice viní zakladatele serveru WikiLeaks z vyzrazení tajných informací. Projekt WikiLeaks vznikl v roce 2006 a od začátku se zaměřoval na zveřejňování tajných vládních dokumentů. Velký poprask způsobil v roce 2010, kdy na webu zpřístupnil tajné americké dokumenty o válce v Iráku či v Afghánistánu. WikiLeaks zveřejnil na čtvrt milionů tajných dokumentů, které mapují fungování americké diplomacie od roku 1966 až do února 2010. Mimo jiné obsahují důvěrnou komunikaci více než 270 zastupitelských úřadů po celém světě.

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.