12.01.2017, 09:18

V loňském roce zahynulo kvůli práci 115 novinářů

V loňském roce zahynulo kvůli práci 115 novinářů

V loňském roce zahynulo 115 novinářů. Podle International News Safety Institute (INSI) nejnebezpečnějšími zeměmi pro novináře jsou Kolumbie, Mexiko, Afghánistán, Irák a Rusko.

Všichni ze 115 novinářů, kteří zemřeli v roce 2016, zemřeli kvůli své práci, vyplývá to z výroční zprávy INSI Killing the Messenger – zprávy o novinářských ztrátách z celého světa.

Ze 115 novinářů bylo 77 zastřeleno nebo zemřelo při výbuchu, většina z jejich vrahů nebyla dopadena.

Rok 2016 začal i skončil masovými tragédiemi. Lednový útok Talibánu na TV Tolo, jeden z největších afgánských zábavních kanálů, stál osm životů a byl přímým útokem na svobodu tisku.

Na konci listopadu zahynulo 20 novinářů při letecké tragédii blízko kolumbijského Medellínu, když se zřítilo letadlo s brazilským fotbalovým týmem na palubě. Necelý měsíc na to zahynulo 9 novinářů, když se ruský armádní letoun zřítil do Černého moře, na palubě nesl ruský armádní sbor.

„Minulý rok, bylo zabito 115 našich kolegů, když dělali svoji práci,“ uvedla ředitelka INSI Hannah Storm. „Většinou nešlo o mezinárodní novináře, jen málo z nich mělo podporu hlavních zpravodajských společností a mnozí z nich zemřeli tváří v tvář nezvladatelným podmínkám, každodenním výhrůžkám a neustálému tlaku.“

V Sýrii přišlo v loňském roce o život 5 občanských novinářů. Přítomnost profesionálních novinářů v místech dlouhotrvajícího krvavého konfliktu se výrazně snížila. Zpravodajství často obstarávají netrénovaní místní lidé a aktivisté. 

Šedesát novinářů zahynulo v zemích, kde se sice neválčí, ale nachází se ve složité situaci – jako je například Guatemala, kde vláda bojuje s drogovými kartely, Indie, nebo Brazílie.

Drtivá většina ztrát se týkala lokálních novinářů, žijících a pracujících v místech, kde zemřeli. INSI zaznamenala čtyři případy, u nichž byli identifikováni nebo zatčeni podezřelí z útoků na novináře, oproti předchozím letům se prý jedná o mírné zlepšení.

 

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.