29.06.2016, 04:36

Jak poznat problematické zdroje na internetu?

Jak poznat problematické zdroje na internetu?

Širé dálavy internetu jsou sluncem zalitou krajinou nekonečné zábavy, kronikou košatého všelidského vědění a studnicí užitečných informací na dosah ruky. Má však – nikterak překvapivě - i svou odvrácenou tvář. A právě té se věnujeme v našem seriálu - Hoaxy, lži a propaganda - jak na internetu nenaletět a rozpoznat lži. Jeho autorem je Petr Nutil, šéfredaktor webu Manipulatori.cz

Minulý díl jsme ukončili konstatováním, že není zcela od věci dávat si pozor na to, odkud ta která zpráva přichází, kdo jí šíří a z jakého zdroje, neboť právě zdroj bývá často nejlepším ukazatelem relevance. A právě tomuto tématu se budeme věnovat dnes.

Nejste-li internetem a sociálními sítěmi zcela nepolíbeni, pak pro vás existence obrovského množství „alternativních“ zpravodajských webů nemůže být překvapením. Jen na českém a slovenském internetu jsou jich desítky, možná stovky. Liší se kvalitou obsahu i zaměřením a najdeme mezi nimi vcelku příčetné názorové deníky, weby s různým ideologickým zaměřením, ale i čistokrevnou propagandu, ezoterické blábolení a zcela šílené konspirační teorie.

Proruské weby jsou jedním z nejčastěji skloňovaných odrůd takových „alternativ“. Kromě mnohdy neskrývaně propagandistických textů a jednoznačné adorace Kremlu jde vesměs o weby protisystémové, tvrdě antiamerické a také protievropské. O tom jsme se nakonec mohli přesvědčit v loňském roce, kdy se právě z těchto informačních zdrojů valilo množství falešných poplašných zpráv s protimigranstkým zaměřením a hlásání rozkladu Evropské unie. Máte-li zájem trochu se v nich zorientovat, navštivte pěkně zpracovanou Databázi proruského obsahu.

Objevili se však i jiní, neméně zajímaví proroci apokalypsy.

 

 

Všeliké verze konce světa a teoretické katastrofy jsou oblíbeným prostředkem ke zvýšení návštěvnosti nejen pro obskurnosti typu Prvopodstata.com (heslo: Probouzíme lidstvo), Osud.cz (Pravda je na dosah) ale i běžného konzumního bulváru. Jasně, každý si rád přečte o blížícím se největším zemětřesení historie, nové světové válce, manipulaci s počasím, zákeřných virech a za dveřmi číhajícím vesmírném kataklyzmatu. Otázkou ale zůstává, nakolik pak můžeme brát vážně jiné zprávy z takových webů. Nebo lépe – na kolik nevážně bychom měli takové zdroje brát.

 

Krize důvěry? 

V kontextu narůstajícího množství toho internetového haraburdí je trochu s podivem, že zatímco důvěra v tradiční média pomalu, ale jistě klesá, důvěryhodnost internetu má naopak stoupající tendenci.

A i proto poznamenává Milan Šmíd, že na začátku by mělo stát poznání, že někdejší pravidlo „Když to bylo v novinách, tak to bude asi pravda“ pro nová média neplatí.

A chcete-li se zeptat, proč vlastně na internetu je tolik těch zavádějících informací, tolik blábolivých webů, nenávistných stránek a jestli se s tím dá něco dělat?

Odpověď na první z otázek je jednoduchá. Stránek s pochybným obsahem je tolik prostě proto, že přivést na svět něco takového je prostě snadné. Založit si stránku, dát mu nálepku „alternativy“ nebo „skutečné pravdy“ a hlásat na něm svoje názory, to není žádná raketová věda. Čili technicky se nejedná o nic, co by nezvládl průměrný středoškolák.

 

Jak rozpoznat relevantní zdroj od pochybného?

Osvědčilo se posuzování kontextu obsahu. Tedy být si vědom toho co čtu a kde to čtu. Chcete příklad?

Internetem se na jaře rozběhla zpráva o kolegiu saúdských vědců, kteří měli rozhodnout o tom, že ženy jsou savci, ne však tak docela lidé a jako takovým by jim měla být přiznána stejná práva jako jiným druhům savců, jako třeba velbloudům či kozám.

Zprávu přinesly statečné pravdařské weby jako Sputnik, AC24, Freeglobe, Českoaktuálně a další. Nejen že to ale nebyla pravda, navíc se znovu ukázalo, že zrovna tyto zdroje s informacemi moc pracovat neumí.

Kdyby totiž věnovaly alespoň pár minut času ověřování, záhy by zjistily, že zprávu vypustil do světa satirický web Journal of Mourréal. Tedy portál, chrlící parodie typu: globální oteplování je vynálezem CIA, homosexualita vedla k vyhynutí Homo Erectus, dvousetkilová žena přežila sexuální napadení stádem kapustňáků, muž strávil 57 let počítáním cihel ve Velké čínské zdi či nacistický nadšenec oplodnil vlastní ženu zmraženými Hitlerovými spermiemi. I jen zběžný pohled na takovou agendu vás tak musí přesvědčit o tom, že tohle vážně není relevantní zpravodajský zdroj.

A tak v nouzi nejvyšší nám s tímhle problémem posuzování může pomoci i Bible. Matouš ve svém evangeliu mimo jiné radí: „Tak každý dobrý strom dává dobré ovoce, ale špatný strom dává špatné ovoce.“

Jinak řečeno, tvrdí-li web že země je plochá, svět ovládají ilumináti a americký prezident je mimozemšťan, pak není třeba brát takový zdroj vážně ani s ostatními informacemi a jeho čtení je pravděpodobně bohapustou ztrátou času.

Nicméně se samotnou jejich existencí nenaděláme nic. Nemá smysl volat po cenzuře internetu, to rozhodně není dobrá cesta. S obezřetnějším nakládáním s obrazy okolního světa ale něco udělat můžeme. A začít můžeme třeba u sebe. 

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.