06.04.2016, 15:20

Drazí sousedé: Kandidát na největší televizní průšvih roku nalezen

Drazí sousedé: Kandidát na největší televizní průšvih roku nalezen

Měl to být nový rodinný seriál, kterým by televize Nova uhájila svůj díl sledovanosti. Zostra jej také postavila proti seriálu Ohnivý kuře televize Prima. A prohrála to na celé čáře dřív, než vůbec souboj začal. První díl zaujal necelý milion diváků, druhý už jen sedm set tisíc a sedmý díl už měl jen tak tak půl milionu diváků.

Dlužno přiznat, že Drazí sousedé to měli těžké už od začátku. Televize Nova několikrát změnila termín premiéry, jako by se už předem bála jak to celé dopadne. Přitom námět seriálu byl vcelku zajímavý a osobně jsem čekal něco po vzoru Okresního přeboru, tedy černou komedii z prostředí české vesnice. Možná to tak autoři i plánovali, ale pak nejspíš přišel někdo, kdo se vyznění seriálu zalekl a výsledek celý znovu přestříhal. Výsledná podoba je naprosto nekonzistentní. Není to ani černá komedie, ani sitcom a už vůbec ne rodinné drama. Vlastně by se dalo říct, že jediné, co je na seriálu konzistentní, je jeho děsivě nízká kvalita.

 

Drazí sousedé jsou průšvih sezóny (nepočítáme-li většinu produkce TV Barrandov, což je žánr sám pro sebe) a jen těžko se objeví něco horšího. (Foto: TV NOVA)

 

Že byl seriál dodatečné přestříháván svědčí například to, že jedna ze zápletek třetího dílu se točí kolem zapomenuté peněženky starosty. Ten ji zapomněl v saku, které dal nebožtíkovi do rakve, aby nebyl pohřben pouze v košili. Jenže scéna kdy se hádá s manželkou o tom, že sako do rakve nedá, se objeví pouze ve “viděli jste v minulých dílech” na začátku třetí epizody.

Problém je v tom, že tato scéna se v prvních dvou dílech vůbec neobjeví. A takto by se dalo pokračovat. Opravdu to vypadá tak, jakoby seriál přišel o většinu humoru pozdějším střihem. Některé vtipy mizí do ztracena a občas zase nevíme, proč postava reaguje, tak jak reaguje.  

Od třetího dílu se pak zase vše točí kolem rozvoje milostné linky mezi Kateřinou Vrbovou (Lenkou Zahradnickou) a Honzou Chalupou (Tomášem Novotným). K tomu jim sekundují Pat a Mat komunální politiky (Milan Šteindler a Luboš Veselý), kteří tady zastupují hlavní humornou složku seriálu. Bohužel tu jedinou a rozhodně nepovedenou.

A nám nezbývá než spekulovat: opravdu někdo vtipy ze seriálu vystříhal ve snaze udělat z toho rodinný seriál? A nebo byl původní materiál tak děsivý, že se to někdo následným střihem snažil naopak zachraňovat? Tohle ví jenom tvůrci a vedení Novy a těžko doufat, že to někdy někdo prozradí.

Teď je to ale dávno jedno. Už první díl bojoval s diváckým nezájmem (skončil až třetí s necelým milionem diváků) a od té doby to jde se seriálem opravdu z kopce. Poslední díly mají jen tak tak přes půl milionu diváků. Tenhle souboj Nova rozhodně projela na plné čáře. A nepamatuji si, kdy naposledy musela vyklízet pole po takovém neúspěchu, který se navíc dostavil tak rychle. 

Informace o tom, že Nova stopla natáčení dalších epizod (kterých mělo být původně 80 - tedy stejně jako u Ohnivýho kuřete) už je jen epitafem tohoto smutného seriálového projektu.

Shrnuto a podtrženo, Drazí sousedé jsou průšvih sezóny (nepočítáme-li většinu produkce TV Barrandov, což je žánr sám pro sebe) a jen těžko se objeví něco horšího. Doufejme. 

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.