31.05.2016, 00:04

Recenze: Deník Dity P. - Televize není pro každého. A už vůbec ne pro Ditu Pecháčkovou

Recenze: Deník Dity P. -  Televize není pro každého. A už vůbec ne pro Ditu Pecháčkovou

Když pět let šéfujete kulinářskému časopisu, dá se předpokládat, že o vaření toho víte dost a dokážete vytvořit produkt, který bude fungovat. Dita Pecháčková stvořila velmi oblíbenou kuchařku, která dlouhou dobu trůnila na vrcholu žebříčků prodejů. Bylo by trochu smutné, kdyby se vám tohle s tolika zkušenostmi z oboru, známostech a touze se prosadit, nepovedlo. Problém ovšem je, když vám vlastní kuchařka přijde málo a zároveň si o sobě myslíte, že kromě psaní a vybírání receptů umíte mluvit do kamery. Bohužel pro diváky veřejnoprávní televize si tohle o sobě myslí Dita Pecháčková.

Chápu, že když někdo nasbírá na Facebooku přes padesát tisíc obdivovatelů a prodá desetitisíce kuchařek, dříve nebo později se najde producent, který v tom uvidí televizní potenciál. Uvažoval bych stejně - do první schůzky s Ditou P. Pak bych jí důrazně poradil, aby dál psala úspěšné kuchařky a třeba si točila vlastní videa pro YouTube.com, která by ty kuchařky propagovala, ale jen proboha, ať neleze do televize. Lidé by totiž mohli začít její recepty nenávidět.

Televizní Deník Dity P. je jeden velký Absurdistán. Na jedné straně máte profesionální výpravu, skvělé kulisy a ještě lepší food styling (nebál bych se říct, že na BBC Two, nebo na TV Paprika by kvalitativně lehce zvyšoval průměr), na straně druhé máte divnoženu v podání Dity P., která nudně vaří nudné recepty. A ze všeho nejvíce připomíná androida - Všimli jste si, že vůbec nemění intonaci hlasu a že i když řekne vtip, nebo poznámku, která by měla být vtipná, nepohne se jí v obličeji jediný mimický sval?

To vše je okořeněno historkami z jejího soukromí, návštěvami kamarádek (Dita P. se lehce stylizuje do Bridget Jones, ale Bridget na rozdíl od Dity P. alespoň předstírala, že má práci a že nejsou její kamarádi jen chodícím ramínkem na kostýmy z rekvizitárny) a děsivými rodinnými oslavami, na kterých byste se nechtěli ocitnout ani v roli věčně opilého strýce, který má všechno v paži.

Režisér David Ondříček se ale při tom všem musí královsky bavit.  Prosadil do veřejnoprávní televize pořad, který stál jen na výpravě mraky peněz, zajistil hlavní hvězdě reklamu na její produkty zadarmo a ještě to má prakticky bez práce - protože Ditu P. rozhodně nikdo nerežíruje a už vůbec si nedělá hlavu s nějakými scénáři. Nebo přípravou dialogů. Jinak by Dita P. nemohla říkat takové perly jako:

“Tenhle dort je pro mě strašně emotivní, ... protože má v sobě spoustu emocí. Našla jsem ho náhodou v knize španělských receptů a když jsem ho ochutnala, zapůsobil na mě úplně emotivně."

“Já to peču nejradši přes noc, ale pak existuje kratší varianta, kdy to pečete čtyři hodiny. Výsledek je vlastně totožnej, ale pečení přes noc se prostě nic nevyrovná”

 

A navíc způsob, jakým Dita P. vaří, má hodně daleko k jejím vymazleným kuchařkám. Přijde mi, že je jí vlastně jedno, jak to dopadne, protože výsledek stejně dělá food stylista a ne ona. Prostě jí to její vaření nevěřím a dle komentářů například zde, zde a nebo zde rozhodně nejsem sám.

Pořady o vaření (a zvláště ty, které se vysílají na veřejnoprávní televizi) by měly divákovi přinést něco nového, zajímavého. Rozšířit mu obzory, naučit ho vařit netradiční jídla, nebo pomoci s těmi tradičními. Ale ze všeho nejdůležitější je to, aby divák televiznímu kuchaři věřil, že do toho jídla dává srdce. Stačí Ditu P. porovnat s Nigellou Lawson. Ten rozdíl je obrovský, Nigella je plná emocí, je vidět, že jí vaření a jídlo baví (taky po každé sezoně musí hubnout pomocí kokainové diety) a že do pořadu dává kus sebe. Dita P. nic takového nedělá, nebo to spíše neumí. Smutné na tom je, že díky tomu, kde se pořad vysílá, je to vlastně jedno - stačí pár kamarádů, co to v ČT protlačí, a další série je jasná.

Za mě je Deník Dity P. jen hodně výpravný, ale celkově naprosto nepovedený teleshopping na dvě povedené knihy s recepty. A jsem rád, že už z obrazovek pomalu mizí. Tedy doufám. Jestli někdo na ČT prosadí třetí sérii, měl by skončit v televizním pekle, kde se bude navždy muset dívat na tuhle kuchařskou show. 

 

 

Oficiální anotace:

Kulinářská expertka, kuchařka, šéfredaktorka a autorka populární kuchařky Deník Dity P. se představuje ve své kuchařské show. Spolu s režisérem Davidem Ondříčkem převedli na televizní obrazovku recepty z Ditiny oblíbené kuchařky. V každém dílu Dita P. uvaří tři recepty a zasadí je do svého skutečného příběhu. Každý díl má příběh, celá série tvoří také příběh. Nezvyklý formát překračuje klasickou cooking show, když používá jazyk dokumentárního filmu.

 

Aktuální hodnocení na ČSFD: 39 %

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.