19.04.2016, 06:49

Diskutéři na internetu nejvíce nadávají redaktorkám

Diskutéři na internetu nejvíce nadávají redaktorkám

S urážkami, nadávkami nebo obtěžováním se v internetových diskuzích setkáváme dennodenně. Kdo je v diskuzích pod články urážen nejvíce? Záleží to na pohlaví, nebo na barvě pleti? Britský list The Guardian přichází jako první s rozsáhlým výzkumem, jemuž podrobil 70 miliónů komentářů na svém zpravodajském webu od roku 2006.

Výzkum odhaluje, že v desítce nejvíce urážených redaktorů je osm žen – čtyři bílé, čtyři jiné barvy pleti. Oba dva redaktoři, kteří se dostali do první desítky, jsou tmavé pleti. Co se týče sexuální orientace – dvě z žen jsou lesby, jeden z mužů je gay,  a pokud jde o náboženské vyznání – jedna z žen je muslimka a jedna židovka. Přičemž je dobré zmínit, že většinu redaktorů Guardianu tvoří bílí muži.   

Analýza diskuzních vláken poskytuje první kvantitativní důkaz pro to, co ženy redaktorky podle webu theguardian.com očekávaly už dlouho: články psané ženami přitahují mnohem více nadávek a “pohrdavého trollingu“, než ty, které psali muži, bez ohledu na téma článku.

A kdo to schytal od diskutérů nejméně?  - V desítce nejméně urážených redaktorů jsou překvapivě jen samí muži.

 

Jak by se k tomu měla digitální média postavit?

Guardian samozřejmě není jediný web, který zjistil, že některé z komentářů jsou hrubé, bigotní nebo prostě jenom odporné. Na všech zpravodajských stránkách se často objevují komentáře, u nichž je nepředstavitelné, že by je někdo někomu řekl z očí do očí.

Některá média zastávají jednoduchý postoj – (pro zachování duševního zdraví) buď nečtou diskuze vůbec, nebo ještě lépe je nechají úplně vypnout. V Guardianu ale dospěli k závěru, že nastal nejvyšší čas k přezkoumání dané problematiky a žádné vypínání nezvažují. Jsou toho názoru, že diskuze pod články mají mnohá pozitiva, umožňují okamžité reakce čtenářů, odhalení případných chyb, či pokládání otázek a celkově obohacují žurnalistiku jako takovou. 

 

Foto ilustrační (zdroj: Wikipedia.org)

 

Jaké komentáře na Guardianu blokují?

Komunitní standardy Guardianu mají za cíl udržet konverzaci konstruktivní a přátelskou. Někdy jsou moderátorská rozhodnutí snadná, jindy může být těžké najít hranici mezi tím, co už je a co ještě není obtěžující či urážlivé. Všechny zákroky jsou založeny na komunitních standardech Guardianu, nikoliv na osobních preferencích a názorech jednotlivých moderátorů.

Většina blokovaných komentářů jsou ty, které jsou považovány za hrubé, nevhodné, nebo jinak narušující konverzaci - například zcela mimo téma. Za hrubé chování jsou v extrému považovány online výhrůžky zabitím, znásilněním nebo zmrzačením. Takové chování je ale na Guardianu prý velmi vzácné. Méně drsné a mnohem obvyklejší útoky na redaktory či ostatní diskutéry jsou pouze ponižující a urážlivé.

Guardian blokuje ad hominem útoky (na čtenáře i redaktory) jako například: “Jsi tak neinteligentní”,  “Ty si říkáš novinář?" nebo “Za psaní tohohle jsi placený?”, protože jsou prý zbytečné a debatě nic hodnotného nepřináší. “Pohrdavý trolling” je také blokován – komentáře typu: “Uklidni se, zlatíčko” ponižují nebo jinak urážejí spíše autora či ostatní diskutéry, než aby interagovaly přímo s článkem jako takovým.

Guardian dále blokuje komentáře z právních důvodů, ale to je jen velmi malá část blokovaných komentářů. Spam není blokován (tzn. není nahrazen univerzální zprávou moderátora), ale je rovnou mazán a do statistiky není započítán. Stejně tak do statistiky nejsou započítány odpovědi na blokované komentáře, ty jsou po zablokování původního komentáře automaticky smazány.

Výsledky analýzy možná nejsou překvapivé, ale o to více jsou alarmující. Celou analýzu si můžete přečíst zde

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.