27.07.2015, 00:33

Dát fotku či video na Facebook může člověka i finančně zruinovat. Pravidla neznají ani novináři

Co mají společného raper 50 Cent a TN.cz? Neví jak zacházet s cizími videi a fotografiemi.

Dát fotku či video na Facebook může člověka i finančně zruinovat. Pravidla neznají ani novináři

Jistý rozdíl tady ale přece jenom je. Zatímco 50 Cent musí ženě, jejíž erotické video dal na internet, platit brutální odškodné 123 milionů korun, TN.cz za zveřejnění erotických fotek, ukradených z facebookového profilu jisté dámy, platit nemusí. Zábavný web se průšvihu vyhnul jen urychleným stažením ukradených fotek.

Sdílení fotek je stále snadnější. Stejně jako jejich krádež (ČTK/PA/Rui Vieira)

 

Případ rapera Curtise Jamese Jacksona známého jako 50 Cent obletěl celý svět. Kvůli odškodnému, které mu počátkem měsíce nařídil vyplatit soud poškozené Lastonii Levistonové, mu nezbylo než vyhlásit osobní bankrot. Příběh ukradených fotek Blanky J. se naopak podařilo TN.cz přežít bez úhony. Třiačtyřicetiletá matka dvou dětí si, kdo ví proč, dala na Facebook fotografie svých odhalených prsou. Bradavky si ale zakryla rukama. Vzhledem k tomu, že šlo o dámu rubensovských tvarů, začali lidé o vhodnosti takových fotek na jejím profilu diskutovat a fotky si „půjčil“ i web TN.cz, který z nich udělal článek s názvem „Blanka si vyfotila prsa, je z toho facebooková bouře!“

Na webu už by článek ale člověk hledal marně. Vydán byl 13.7 a o dva dny později byl stažen po zásahu advokátky oné ženy. Článek tak zůstal už jen v uzamčeném mediálním archivu „Žena se jen tak vyfotila nahoře bez a snímky zveřejnila na Facebooku. Lidi se teď hádají, jestli takové fotky na sociální síť patří nebo ne. Blance bylo horko, tak se vyfotila polonahá a snímky dala na Facebook...“ začínal stažený článek.

„Na základě dohody s autorkou fotografií jsme článek bez prodlení stáhli. Paní jsme se omluvili za zveřejnění fotografií bez předchozího souhlasu,“ byla jediná odpověď, kterou MediaHub.cz získal do mluvčí skupiny Nova Anny Suché.

 

Stačilo sdílet jedno cizí video a raper musel do bankrotu (ČTK/ZUMA/Bruce Cotler)

 

Oba případy dokumentují, že ani slavný raper, ani novináři z TN.cz neví, jak zacházet s cizími fotografiemi a videi na internetu. Navzdory zákonným regulacím obecně vládne pocit, že internet a Facebook zvláště, jsou hřiště bez pravidel, na kterém si každý může dělat, co se mu zlíbí.

„Přitom podmínky zveřejnění fotek a videí na Facebooku jsou v podstatě velmi obdobné jako při zveřejnění kdekoliv jinde. Na fotografie a videa osob se uplatňuje právo ochrany osobnosti zakotvené občanským zákoníkem. Ten říká, že jak zachycení podoby člověka, ze které je možno určit její totožnost, tak i šíření této podoby je právem povolené pouze s jeho svolením,“ vysvětluje Aleš Terš z mezinárodní advokátní kanceláře PwC Legal. Další ochranu videím či fotografiím, které mají potenciál vypovídat o rasovém či etnickém původu, pak poskytuje zákon č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, který je zařazuje do kategorie tzv. citlivých údajů. To se týká zejména fotografií portrétních, ale ani u těch to neplatí obecně. V neposlední řade pak existuje ochrana autorská, která se vztahuje na snímky, které nezveřejňuje jejich autor. V tom případě je kromě výše uvedeného třeba i souhlas jejich autora.

Právník  Aleš Terš

 

„Pokud někdo takové fotografie zveřejní, může se poškozený člověk domáhat upuštění od takového protiprávního jednání, odstranění jeho následků či přiměřeného zadostiučinění. Přiměřené zadostiučinění může mít různé formy (někdy postačí omluva), ale obecně u nemajetkové újmy platí pravidlo, že musí být odčiněna skutečně a dostatečně, pokud k tomu nedojde, musí být zadostiučinění poskytnuto v penězích,“ říká Aleš Terš.

Na Facebooku pro tyto případy existuje možnost tzv. nahlášení (reportu), kde poškozený uvede důvody, proč by snímek měl být stažen a Facebook obvykle takový snímek stáhne. Pak se nabízí otázka, jak dlouho k protiprávnímu zveřejnění docházelo a zda na jeho základě došlo ke vzniku újmy.

Martin Dohnal z PwC Legal

 

„Pokud fotky zůstanou na Facebooku, lze pak žalovat jak Facebook, tak i osobu, která se protiprávního zveřejnění dopustila. Facebook se však ve svých podmínkách užívání zcela distancuje od odpovědnosti za zveřejňování veškerých materiálů jeho uživateli. Prohlašuje, že přestože určuje uživatelům pravidla chování, tak nemá možnost je ovlivnit a tudíž za ně ani nezodpovídá. Zároveň upozorňuje, že v případě, že bude z důvodů protiprávního jednání některého z uživatelů čelit žalobě, je tento uživatel povinen nahradit mu veškeré vzniklé náklady v souvislosti s žalobou. I navzdory všem upozorněním a prohlášením se však nemůže zbavit obecné povinnosti odstranit obsah, o jehož protiprávnosti se prokazatelně dozvěděl,“ dodává právník Martin Dohnal ze stejné advokátní kanceláře.

 

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.