08.02.2016, 00:44

Po článku v Respektu začíná hon na unesené dívky

Po zveřejnění výše výkupného a informace, že Hana Humpálová se snažila utéct zpátky do Pákistánu, se z obětí stávají černé ovce.

Po článku v Respektu začíná hon na unesené dívky

Časopis Respekt zveřejnil informace o tom, že Česká republika zaplatila únoscům Hany Humpálové a Antonie Chrástecké až 150 milionů korun. Případ je obecně znám: obě dívky jely v roce 2013 na dovolenou do Asie, tam byly na pákistánsko-afghánské hranici zajaty a dlouhodobě zadržovány. Po složitém vyjednávání se v roce 2015 vrátily domů, poděkovaly zachráncům, vládě, a po nezbytné mediální vlně se z veřejného života stáhly, což jim nikdo víceméně nezazlíval, a přestalo se o nich mluvit.

 

To platilo až do dneška. V neděli totiž časopis Respekt zveřejnil článek "Vláda s únosci jedná. Zaplatila již za dvě Češky unesené v Pákistánu" a tam se objevila i informace, že Česká republika za propuštění obou dívek zaplatila 150 milionů korun. Neopoměl také dodat, že jedna z nich, Hana Humpálová, se loni na podzim pokusila vrátit zpátky ke svým únoscům - a nepovedlo se jí to pouze proto, že ji turecké úřady na českou žádost zadržely a předaly českým tajným službám, které ji tedy již podruhé během třičtvrtě roku přivedly zpátky do Čech. Na podzim u toho média ovšem chyběla.

 

 

Respekt tím z obou udělal cíl obecné nenávisti. Tolik nenávistných komentářů, co jsem za poslední hodinu četl na jejich adresu (zvláště pak Hany Humpálové), dlouho nepamatuju. Argumentace je jednoduchá: „Tak my za ně zaplatíme 150 mega a ona ještě uteče zpátky?“

 

Pokud by se Hana Humpálová šla v noci projít po ulici, na její bezpečný průchod Prahou bych si nevsadil ani dvacetník. Informaci totiž přináší Respekt ve chvíli, kdy protiislámské nálady dosáhly v Česku maxima, aniž by drtivá většina Čechů jakéhokoliv muslima kdy v životě viděla jinak než v televizi. Desetitisíce lidí v Praze protestovaly proti islámu, o hnědém hnoji, který smrdí napříč sociálními sítěmi, je zbytečné mluvit.

 

Tři důvody, proč tenhle průšvih přesahuje obvyklou hloubku českého žurnalistického bahna, shrnul Petr Kamberský z Lidových Novin.

 

 

Takže jestli Respekt nekecá (což není žádný důvod si myslet) tak tu máme PRŮSER, k tomu MEGA PRŮSER a jako bonus taky PR...

Posted by Petr Kamberský on Sunday, 7 February 2016

 

 

To, že v Česku se všechno vykecá, to věděl už komisař Ledvina ve filmu Adéla ještě nevečeřela. V tomto případě se ale nejedná o obvyklé kýble špíny, které po sobě s takovým gustem Češi lejou. Fakt, že se z tajných služeb pouští novinářům informace, je obecně známý - teď už to ale může mít za následek vážné nebezpečí pro ostatní, a to nejen při cestách v zahraničí. Dokáží si tohle lidé v Respektu obhájit?  "Průser je ze týdeník hájící svobodu člověka a lidska práva zcela bezdůvodně zasáhl do osobnostních práv jedné z unesenenych žen. Informace o vysokém výkupnem a drb o návratu do Pákistánu z ni udělaly dvakrát *nepřítele státu*, už tak těžké začlenění zpátky do společnosti bude ted pro ni trojnásob těžké," říká Kamberský.

 

Respekt se často při obhajobě hraničních postupů brání veřejným zájmem, viz například causa Škárka - tehdy redaktor Respektu nahrával potají rozhovor s Josefem Škárkou, poslancem Věcí Veřejných, na téma úplatků v jeho straně. Causa vedla k obvinění jak jeho, tak tehdejšího šéfa strany a ministra dopravy Víta Bárty, a posléze i k likvidaci Věcí Veřejných. Respekt si tehdy s odřenýma ušima obhájil porušení etického kodexu novináře z důvodů veřejného zájmu. Kde je ale veřejný zájem v případě Hany Humpálové? "Mně prostě přijde podstatné popsat, jak funguje byznys teroristů," obhajuje zveřejnění Erik Tabery, šéfredaktor Respektu. Komu a jak ale mohla prospět informace, že dívka chtěla zpátky do Pákistánu?

 

A z Taberyho odpovědi vyplývá i poslední průšvih. "Dle mého soudu je průser i samotna informace o vysokém státem zaplacenem výkupnem. Právě proto byla ofiko informace, že vyjednávala jen rodina, aby nebylo veřejně známo ze ČR plati ze své občany vysoké výkupné," dodává ve svém postu Kamberský. Tajné služby to samozřejmě vědí, teroristé také - v současné době ale má taková informace pro veřejnost prostě nulovou hodnotu. A vzhledem k postupnému vzrůstání antiislamistických nálad je tahle snaha "být první" jen přiléváním do ohně.

 

Což nastoluje poslední bod: cui bono? Komu prospěje zveřejnění bulvární informace o tom, kolik "nás všechny" její propuštění stálo a jak nevděčné tedy defacto jsou, což tato informace prakticky implikuje? A co hůř, publikování pro veřejnost zbytečné informace o pokusu o návrat jedné z unesených? Zvlášť, když lidé okolo radikálních protiislámských skupin už dříve spekulovali o tom, že jsou "dívky jistě přeprogramované a budou z nich teroristé, takže se o jejich návrat neměl nikdo pokoušet".

 

Proč se také k tomuto zveřejnění odhodlá týdeník, sám sebe označující za seriózní, pět měsíců po Humpálové turecké eskapádě? A čirou náhodou ve chvíli, kdy česká strana vyměnila pět občanů, zadržovaných v Libanonu, za propuštění Alího Fajáda, napojeného na teroristické skupiny, o kterého měli eminentní zájem Američané? Ti se vyjádřili jasně: jsme šokováni, povzbudí to teroristy po celém světě.

 

Nic není černobílé. Ani příběh těch dvou dívek. Jen bych se upřímně řečeno nechtěl teď ocitnout v kůži ani jedné z nich. A z reakcí sociální bubliny se to nelíbí ani lidem, kteří časopis, který hraje na podvědomou strunu mravního étosu a hodně často si hraje na arbitra morálky, rádi čtou. Nadhodím jen pár reakcí ze svého okolí na Facebooku:

"Dnes jste zničili život dvěma dívkám, gratuluji! Doufám, že se vám bude dobře spát, pane Kundro a Tabery!",

"Konec respektu pro mě, zveřejnění částky výkupného je hodně přes čáru. To už pane Tabery stejně jako na Hradě nepřemýšlíte, protože to zdržuje práci?",

"Mně to přijde jako skandální novinářské selhání, odhlašuji předplatné."

A příspěvek, který obavy shrnuje:

"Čím bude Respekt argumentovat, až někdo, kdo sbírá víčka na nemocné děti, pobodá jednu nebo druhou "sluníčkářu", která "pomáhá financovat islámský terorismus"?"


Obě dívky dostaly lekci, na kterou do smrti nezapomenou, a měly zůstat v zapomenutí. Teď místo toho budou rády, když se na ně budou někteří "jen" dívat skrz prsty, a že nedojde k něčemu horšímu. Nikdo, komu ještě nenávist nevymlátila mozek z hlavy, si nic podobného nepřeje. Ale pokud k tomu dojde, nechtěl bych být ani v kůži redaktorů Respektu.

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.