27.12.2016, 13:25

Recenze seriálu Trpaslík: Povedená absurdní rodinná komedie nevhodná pro děti a mladistvé

Recenze seriálu Trpaslík: Povedená absurdní rodinná komedie nevhodná pro děti a mladistvé

Popsat seriál Trpaslík od Jana Prušinovského a Petra Kolečka, který v iVysílání a následně na obrazovkách České televize startuje ve středu 28. 12., bude pro kohokoliv docela oříšek. Už od jejich filmové pohádky Kdyby byly ryby je jasné, že pokud se jejich autorským ambicím nedají jasné mantinely, dokáží vytvořit dílo, které se nedá jednoznačně zaškatulkovat. Tihle tvůrci si prostě s diváky rádi hrají a jejich poslední projekt je toho jasným příkladem. Je to komedie - rozhodně hodně černá a vulgární, ale zároveň nesklouzává k tradičním klišé a otřepaným vtipům. Občas sice musíte chvíli počkat, než vám jejich humor pronikne do mozku, ale následně pak budete obdařeni výbuchy smíchu, abyste si vzápětí uvědomili, že se smějete jen sami sobě.

Ano je to sonda do života obyčejné české rodiny na maloměstě. A sonda hodně drsná - ani jeden z autorů nemá ve zvyku mazat divákovi med kolem huby (což nejlépe vystihují Kobry a užovky, které Jan Prušinovský režíroval). Nečekejte tedy naprosto ztřeštěnou milou rodinku typickou pro běžné sitcomy, spíše se připravte na exkurzi do svých vlastních domovů. Autorům se daří ukazovat realitu bez růžových brýlí, ale zato s pořádnou porcí situačního humoru, který alespoň trošku obrušuje pocit studu, když si uvědomíte, že přesně takoví lidé nejen, že žijí mezi námi, ale mnohdy i s námi (pokud to rovnou nejsme my sami). 

Celá minisérie se pak točí kolem nálezu kouzelného trpaslíka, který každému dokáže splnit jedno přání. Jak už víme z pohádek - není radno být v takovém případě příliš zbrklí, protože by se nám přání mohlo vymstít. A jak asi tušíte, tady se každé přání vymstí mnohonásobně.

Když jsem viděl Trpaslíka poprvé, neubránil jsem se pocitu, který nelze nazvat jinak než obligátním internetovým WTF. Bláznivé gagy střídají dojemné scény, ty zase nahrazují drsné ukázky všední reality a to vše tvoří bláznivý kolotoč, který se roztáčí stále rychleji a rychleji. Humor a způsob vyprávění autorů neosloví všechny diváky, na to je příliš odlišný od toho, na co jsme na našich obrazovkách zvyklí, ale ty které osloví, si jej zamilují.

Jen se nebojte dát Trpaslíkovi čas. Stojí to za to. 

 

 

Oficiální anotace:

Obyčejná rodina z Nymburka. Jarda a Katka Staňkovi. Vedou spolu provaznictví v uličce u náměstí. V obchodních i rodinných strategiích se ale, slušně řečeno, dost často neshodují. Jejich patnáctiletý syn Luděk chodí do kvarty místního gymnázia, chtěl by se stát hip-hoperem, ale zatím se cítí spíš nepochopen. Dcera Janička by se zase navzdory všem ráda stala právničkou, jako její strýc Vladimír Novotný, nejobávanější nymburský právník. Vladimírova krásná žena Pavlína by něco moc ráda, ale vůbec neví, co by to mělo být. To děda Václav ví moc dobře. Má nejradši kaši, ovšem ne tu, co dělají v domově důchodců. Staňkovi, jejich příbuzní, známí a sousedé, nejsou, jak už to bývá, se svými životy docela spokojeni. Že by ale nakonec mohlo být i hůř, na to v rozhodující chvíli nikdo z nich samozřejmě nemyslí. (Česká televize)

 

Trpaslík (TV seriál)

Komedie

Česko, 2016 - 2017, 4 h (Minutáž: 6x40 min)

Režie: Jan Prušinovský

Scénář: Petr Kolečko, Jan Prušinovský

Kamera: Petr Koblovský

Hudba: Ondřej Anděra

Hrají: Petr Mähring, Tereza Taliánová, Michal Suchánek, Marika Procházková, Elizaveta Maximová, Ivana Lokajová, Josef Abrhám, Martin Hofmann, Jana Šulcová, Martin Myšička, Petr Nárožný, Milena Minichová, Martin E. Kyšperský, Jakub Šorm

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.