29.07.2016, 15:00

Jindřich Šídlo opouští Hospodářské noviny. Jde do Seznam.cz

Jindřich Šídlo opouští Hospodářské noviny. Jde do Seznam.cz

Nejvýraznější tvář Hospodářských novin - Jindřich Šídlo - opouští vydavatelství Economia. "Výpověď jsem dosud nepodal, ale je to už jasné: od 1. 9. nastupuji do Seznam.cz," potvrdil webu MediaHub.cz Jindřich Šídlo.

Podle informací MediaHub.cz odchází podobně jako někteří jeho dosavadní kolegové kvůli tzv. Kauze Jančura, kdy došlo k cenzuře rozhovoru s Radimem Jančurou, který byl publikovaný na webu Aktuálně.cz. Podle spekulací za tím stál vliv PR agentury Bisone & Rose, který v tomto mediálním domě má. Šídlo to ale veřejně popírá: "Odcházím v dobrém. Kauzy Jančura se to netýká. Jsem už prostě unavený a potřebuji změnu," uvedl. 

Připomeňme, že celá záležitost se stala 21. 6. Aktuálně.cz stáhlo rozhovor s podnikatelem Radimem Jančurou. V rozhovoru Jančura: Za reorganizací policie stojí mafie. Když budou lidé Chovance urážet, ať si vymění číslo podnikatel mluvil o důvodech, které ho vedly ke zveřejnění kontroverzní kampaně, jíž rozjel na zadní straně žlutých autobusů. Toho, že rozhovor najednou zmizel, si všimli čtenáři a požadovali na Facebooku Aktuálně.cz vysvětlení. Následně byl rozhovor opět publikován upravený. Zdůvodnění bylo takovéto: "Vážení čtenáři, v dřívější verzi tohoto textu Aktuálně.cz zveřejnilo pasáže, které nebylo možné ověřit. Z rozhovoru jsme je tedy vypustili. Děkujeme za pochopení."

Pochopení však pro tento krok neměli redaktoři Economie. Poslali pak dopis řediteli redakcí Economie Vladimíru Piskáčkovi, na jehož příkaz byl rozhovor stažen:

 

Pane řediteli,

nesouhlasíme s vaším rozhodnutím stáhnout a posléze zcenzurovat rozhovor s Romanem Jančurou. Rozhovor našeho kolegy Jana Hejla považujeme za korektně a profesionálně vedený. Žádáme vysvětlení, co vás k tomuto kroku vedlo. Zdůvodnění, které jsme – zatím pouze neoficiální cestou – dostali, nepovažujeme za dostačující. Vaše rozhodnutí poškozuje naši práci a důvěryhodnost, stejně jako pověst Aktuálně.cz i celé Economie. Od včerejšího dne musíme čelit reakcím veřejnosti a nejsme schopni vysvětlit, co se vlastně stalo – například proč z článku zmizela zmínka o agentuře Bison & Rose.
Očekáváme, že nám celou věc co nejdříve vysvětlíte. (Zdroj: Hlídací Pes)

 

Celá záležitost nakonec vedla k sérii výpovědí. Jak upozornil web HlídacíPes.org odchází ze sloučených redakcí Aktuálně.cz a Hospodářských novin – Václav Dolejší, Radek Nohl a Lucie Stuchlíková. Spolu s nimi opustí Bakalovo vydavatelství také člen užšího vedení Jiří Kubík, který má v Economii na starosti sdílený obsah. Všichni včetně Jindřicha Šídla odchází do nově budované redakce Seznam.cz. 

Nová obsahová redakce internetové jedničky se zaměří na video zpravodajství, kterým hodlá doplnit psaný zpravodajský servis vydavatelství Borgis pro server Novinky.cz. Zpravodajská videa se budou objevovat na domovské stránce Seznam.cz. Financovaná budou z reklamy.

Šéfem celého projektu je Jakub Unger. 

 

Jindřich Šídlo vystudoval žurnalistiku v bakalářském studiu na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy (1995). Poté pokračoval ve studiu magisterského oboru masová komunikace, školu ale nedokončil. Od roku 1992 krátce pracoval v Českém deníku, devět let působil v týdeníku Respekt a v letech 2001 až 2005 byl členem redakce deníku MF Dnes. Od listopadu 2005 do dubna 2009 vykonával funkci vedoucího redaktora domácího zpravodajství deníku Hospodářské noviny. Od května 2009 řídil domácí zpravodajství ČT a byl také hlavním politickým analytikem této veřejnoprávní televize. Každý týden publikoval své sloupky pod názvem „Diagnóza“ (navazující na jeho někdejší „Politikon“ v Hospodářských novinách) v Respektu. Od listopadu 2010 pracuje opět jako redaktor Hospodářských novin. Za svou žurnalistickou práci, zejména zaměřenou na oblast lidských práv,získal v roce 2007 novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky.

V roce 2013 vyhrál Novinářskou cenu v kategorii Nejlepší komentář - psaná žurnalistika za svůj text "Kam Petr Nečas v neděli určitě nepojede, i když by měl". Ve stejném roce byl také v anketě Tweet roku zvolen „Osobností roku“ českého Twitteru. 

(Zdroj fotografie i medailonku: Wikipedie)

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.