09.02.2018, 11:01

Studie Oxfordské univerzity: Fake news v USA nejaktivněji šíří krajně pravicové skupiny

Studie také prokázala, že algoritmy sociálních sítí prohlubijí rozdělování společnosti.

Studie Oxfordské univerzity: Fake news v USA nejaktivněji šíří krajně pravicové skupiny
Zdroj: Pixabay

Studie se zaměřila na zprávy nejznámějších dezinformačních webů a šíření jejich článků v průběhu tří měsíců na americkém internetu. Cílem výzkumu bylo zjistit, kdo nejrůznější konspirační teorie a internetové hoaxy nejčastěji sdílí. Studie vytipovala 13 tisíc politicky aktivních uživatelů Twitteru a 48 tisíc facebookových skupin hlásajících krajně pravicové názory, u kterých se ukázalo, že mají na svědomí více sdílení obskurních zpráv, než zbytek politicky aktivních skupin dohromady.

Na Twitteru vedou ve sdílení falešných zpráv příznivci prezidenta Trumpa. Vedle toho se ale ukázalo, že podporovatelé Donalda Trumpa tvoří jinou sociální bublinu, než příznivci republikánské strany.

Studie se také zabývala překryvem zpráv mezi politickými tábory. Ukázalo se například, že shoda sdíleného obsahu mezi příznivci republikánů a demokratů je opravdu minimální, což vede k větší polarizaci společnosti.

Výzkum Oxfordské univerzity také poukazuje na 50 tisíc falešných účtů, jejichž původ lze vystopovat v Rusku. Web Newsweek v tomto kontextu připomíná také, že sociální síť Facebook už dříve uvedla, že falešné účty s ruskou stopou zasáhly v předvolebním období až 126 milionů Američanů.

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.