30.07.2017, 15:01

Karel Křivan: Vykašleme se v komunikaci na zdrobněliny

Je to již nějaký pátek, kdy jsem se zde věnoval slovům, jejichž nadužívání reklama zničila pro jejich další používání v běžné řeči. Existuje ještě jeden slovní výron, který mě dráždí - zdrobněliny.

Karel Křivan: Vykašleme se v komunikaci na zdrobněliny
Zdroj: Ubud Writers & Readers Festival Follow/Flickr.com

Karel Čapek v krásném článku Betlém napsal: „Chce-li Čech něco pomilovat slovem a myšlenkou, nazve to zdrobnělinou; milované ženě neřekne Obryně ani Veležena, nýbrž spíše holčička, hlupáček nebo nějak podobně; má-li rád svou zahradu, nazve ji zahrádkou, a má-li rád svou sklenici, řekne jí sklenička.“ Problém mnoha moderátorů a účinkujících v našich televizích a rádiích je, že jaksi chtějí slovem pomilovat celý svět. Rád vařím i dobře jím, sjíždím tedy všemožné pořady o vaření. Jeden se ale nestačí divit, jací jemní lidé, jsou ti čeští šéfkuchaři.

Nepřipravují maso, ale masíčko. Nepodlévají ho pivem či vínem, ale pivečkem a vínečkem. Omáčky nestačí zjemnit máslem, ale máslíčkem. K masu nenatrhají salát, ale salátek. Krájí mrkvičku a cuketku, do vody hodí plátek citrónku. Kolem běhá pejsek nebo potvůrka či zvířátko. Nejlepší je domácí chlebíček a sousedovic šunčička. Z Itálie si přivezli salámek a olivky. Roštěná je samozřejmě z kravičky a moc dobré je také kuřátko. Zdravé jsou rybičky, vše samozřejmě s dušenou cibulkou. Ten recept získal v jedné šumavské hospůdce. A tak dále a podobně.

Asi to bude tím, že si žijeme jak v bavlnce. Skutečný svět je tvrdý, ale my jsme si vytvořili svět „jako“. Jemný chlapec si obleče flanelku, nechá si narůst vous a jde na domácí limonádu a latéčko. Jako bychom fungovali v dětských hrách. Sami jsme sobě panenkami a panáčky, bydlíme v těch navoněných domečcích a jezdíme v autíčkách, která neničí životní prostředí, protože ostatně žádný motor nemají. Náš útěk od reality do virtuálního života se tak projevuje i v naší řeči. Všechno je hebké, milé, příjemné. Nic nebolí, žádné překážky nejsou nepříjemné, každý problém se dá vykomunikovat. Čti zamést pod koberec.

Karel Čapek správně cítil, že tato země je líbezná ve své uměřenosti, že u nás je všechno jaksi menší, což neznamená, že horší. Jeho „pomilování slovem a myšlenkou“ jsme ale proměnili v infantilní ahojík a zdravíčko. Zkusme zase nazývat věci tak jaké jsou ve skutečnosti. Vrátí nás to zpátky ze snu do reálného světa. Což potřebujeme nejen v reklamě a komunikaci.

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.