04.09.2017, 09:15

Recenze seriálu Trapný padesátky: nuda a promrhaný potenciál

Nový sitcom z pera známé české spisovatelky Ireny Obermannové sleduje osud tří životem vláčených padesátnic (Klára Melíšková, Alena Mihulová a Pavla Tomicová). Každá se s pěti křížky na krku vypořádává po svém, ale žádné to příliš nevychází, proto se rozhodly, že svoje útrapy budou sdílet společně.

Recenze seriálu Trapný padesátky: nuda a promrhaný potenciál
Zdroj: Česká televize

Jak se této nesourodé (stárnoucí hlasatelka počasí, zneuznaná umělkyně a domácí puťka) trojici pokus vyvede, můžeme sledovat v následujících týdnech na obrazovkách České televize.

I přes nesporně velmi dobré herecké obsazení (kromě tří představitelek se v seriálu objeví například Václav Kopta) je celková podoba Trapných padesátek taková nemastná neslaná a nakonec nudná, což by rozhodně sitcom být neměl. Na bláznivou komedii prostě nejsou scény moc vtipné, když už se povedou, vyvolají spíš pousmání, a na případnou společenskou satiru jim zase chybí dostatek inteligence, nápadů a schopnosti reflektovat život současných žen, které se potýkají s tím, co hrdinky. 

Co seriálu nejvíc chybí, je silnější režisérská vize, a tak nejsou jednotlivé scény příliš sourodé a dostatečně diváka nezaujmou. Nezachrání to ani pár opravdu povedených hlášek (převážně z úst Kláry Melíškové) a skutečně trapná stylizace Václava Kopty, která přitom skrývá velký potenciál. Záměrně jsem počkal na druhý díl, abych se ujistil, jestli se Trapný padesátky víc nerozjedou, nebo alespoň nesjednotí v žánru. Nic takového se nestalo a druhý díl byl tak ještě více bez náboje a nápadu. Ke smůle diváka druhý díl navíc postrádá i těch pár vtipných scének, které byly v dílu prvním. 

Trapným padesátkám by slušela divadelní prkna, všechny díly zhuštěné do podoby divadelní inscenace by mohly být nabité vtipem, kterého tu bude celkem tak na tu jednu hodinu a půl. Bohužel v podobě seriálu jsou to spíše Nudný padesátky. Což mě mrzí o to více, že herecké obsazení skutečně dělá co může. Ale jako vždy: Bez dobrého scénáře a kvalitní režie to ani sebelepší herci nezachrání. 

Tak co, kdy už to producenti v televizi pochopí? 

Trapný padesátky (TV seriál)

Komedie / Rodinný / Romantický

Česko, 2017, 6 h 3 min (Minutáž: 12x30 min)

Režie: Michal Vajdička

Scénář: Irena Obermannová

Kamera: Mário Ondriš

Hudba: Emil Viklický

Hrají: Alena Mihulová, Pavla Tomicová, Klára Melíšková, Anna Šišková, David Novotný, Berenika Kohoutová, Emil Viklický, Martin Myšička, Roman Zach, Igor Bareš, Marek Holý, Václav Kopta, Cristiano Donati, Boris Hybner

Mia (Klára Melíšková), Anča (Alena Mihulová) a Ema (Pavla Tomicová) právě překročily hranici, za kterou už mnohé nevidí nic než smrt. Je jim totiž padesát. Zdá se, že tyto tři se už mohou v životě snažit jen o jediné: nebýt trapné. Rozhodnou se však pojmout to přesně naopak – být trapné na plné pecky a dělat klidně všechno, co se zdá být v jejich věku nevhodné. K tomu je ovšem potřeba zbavit se manželů, milenců, dětí a především veškerých zábran. Sestěhují se proto spolu do Miina bytu a začnou „znovu žít".(Česká televize)

Aktuální hodnocení na ČSFD zde

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.