24.09.2017, 10:16

Karel Křivan: Zrušte superdebatu na ČT. Je to špatná služba veřejnosti

Karel Křivan: Zrušte superdebatu na ČT. Je to špatná služba veřejnosti
Zdroj: ČTK/Kamaryt Michal

Česká televize měla připravený takový pěkný závěr naší volební detektivky – superdebatu s volebními lídry. Leč Nova jí do toho hodila vidle a zdá se, že v ten samý čas půjde duel Andreje Babiše s Lubomírem Zaorálkem. A jelikož jeden se chce u obrazovky bavit, je předem jasné, na co se více lidí bude dívat. Vedou se řeči, že Andrej Babiš se chtěl vyhnout diskuzi na veřejnoprávní televizi, šéf ODS se hněvá, že není žádný duel jeho s Babišem (Co na to říct, než: Inu chlapče, měl ses lépe snažit ty čtyři předchozí roky a být výraznější, uspávači volby nevyhrávají a taky je moc komerční televize nechtějí), ale já si myslím, že je to vlastně jedno. Šílený model debaty na České televizi si dopředu říkal o konkurenci.

Není horší službou pro demokratickou politiku, než současný formát superdebaty. Na pódiu parta chlápků v oblecích, kteří vedou každý krátké monology. To že tam je žen méně než šafránu, není chyba ČT, ale stran, které si z nějakých důvodů myslí, že pohled na obtloustlého padesátníka je to, co volič ocení. Přitom volby jsou ze své podstaty přitažlivým soubojem. Střetem emocí, myšlenek, osobností, charakterů, příznivců, odpůrců. Ale musíte dát té diskusi prostor. Je jasné, že čím méně je kandidátů ve studiu, tím víc času mají na to, aby se opravdu projevili, a tím je debata zajímavější, pro diváka přitažlivější i užitečnější. Šest, sedm, osm a více lidí na pódiu už z principu zajímavou diskusi silně omezuje. Bylo tedy jen otázkou času, kdy se nějaký volební štáb rozhodne, že do toho nepůjde. Na důvodech nezáleží.

Česká televize by měla změnit způsob, jakým pokrývá volební kampaň. V době propojení internetu, sociálních sítí, mobilních aplikací s televizním vysíláním je divadelní způsob představování politiků špatnou službou veřejnosti. Působí-li demokracie na mnohé netrpělivce pomale, složitě a nesrozumitelně, pak alespoň její prezentace by mohla více odpovídat roku, kdy se volby konají. Je to výzva i pro veřejnoprávní rozhlas. Má k dispozici internet, může rozehrát mnohem pestřejší model debat než televizní sestra a přinutit ji tak ke změnám.

S trochou jízlivosti se dá říci, že pokoří-li Nova svým pořadem superdebatu, je to superzpráva. Z vlastní zkušenosti vím, že nic jiného než průšvih vás nedonutí ke skutečné aktivitě. Vsadím se o lahev své oblíbené irské, že kdyby česká dala třeba jen na svoji sociální síť debatu po dvojicích moderovanou třeba takovým Kovym (pro starší čtenáře youtuber, více si najděte), byl by to opravdu pořad, o kterém by se mluvilo. Ambicí veřejnoprávního média by mělo být, aby jeho předvolební vysílání byla událost, ne splněná povinnost. Do finále voleb je ještě dost času na to, se o slušné finále pokusit.

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.