01.10.2017, 12:21

Týden v médiích: Satira k popukání, co nás jednou přivede do pěknýho průšvihu

Léto je fuč, přišel podzim a s ním se vrátil Týden v médiích.

Týden v médiích: Satira k popukání, co nás jednou přivede do pěknýho průšvihu
Zdroj: MediaHub, Bohumil Vrána

Paul Horner je jméno, které většině lidí nic neřekne. Přesto se už dnes zapsal do dějin moderní žurnalistiky a komunikace. Byl totiž považován za krále fake news. Své výmysly šířil přes Facebook a rozličné weby. Jeho nejslavnější zpráva nejspíš byla ta, že demonstranti dostávají 3000 dolarů za účast na akcích proti Trumpovi. Tu sdíleli lidé kolem Trumpa do celého světa a není tak divu, že sám Horner přiznal, byl nejspíš hlavním strůjcem vítězství Donalda Trumpa. Přitom tvrdil, že Trumpa nenávidí a jeho práce je satira, která má lidi vzdělat. No nepodařilo se a už těžko podaří, protože jeho tělo bylo nalezeno 18. září. Zemřel na předávkování léky. 

Paulů Hornerů je dnes plný svět. S intelektuální povýšeností si tropíme žerty, děláme satiru a smějeme se, když nám na to nějaký prostoduchý člověk naletí. Pamatujete třeba aféru s rušením písmena Ř? Článek o tom, že to požaduje Evropská unie vyšel na satirickém webu Pravdivé zprávy. Problém je, že mezi ony napálené prosťáčky patří velké množství voličů a nakonec i jejich zvolených zástupců. Třeba takový senátor Doubrava.

Není sám. Na vtípek ze stejného webu o omezování alkoholu v hospodách naletěla třeba místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija. Tento týden se světem pak rozletěla zpráva, že EU požaduje po Česku, aby přejmenovalo Karlův most na Most Václava Havla. Lidé ji také brali vážně a to tak mohutně, že tentokrát se zalekli i samotní autoři článku. 

O tom, že jsou lidi idioti a nerozumí satiře se koneckonců nedávno přesvědčil i Andrej Babiš (co má nějaký svěřenský fond nebo co a do něj patří i tenhle web). 

Schytal za to od svých voličů pěknou čočku. 

Voličů, kteří pak pod dojmem mediální máselné hysterie dokáží udělat tohle, jenom aby ušetřili dvacku. 

Ne vážně, tady přestává veškerá sranda. Uvědomujete si, že nás ta naše satira vlastně může přivést do strašného průšvihu, kdy prostý lid uvěří všem těm našim povýšeneckým fórům o EU, Havlovi a vládě a zatvrdí se a udělají premiéra z nějakého stejného idiota, který věří na nesmysly jako oni? Prostě model Paul Horner a Trump. Vážně nevím, co s tím. Brojit proti satiře by byla stejná idiocie, jakou projevují ti, kdo jí věří. Jenže mediální výchova je u nás spíš něco o čem se mluví, než by se pořádně dělalo. Možná začít dělat srandu jiným směrem, než děláme dnes. Třeba věděli jste, že Tomio Okamura doma ve sklepě skrývá sedm uprchlíků a ve skutečnosti je muslim? 

Když ale říkám, že čtenáři jsou tak trochu nesvéprávní kreténi, nutno dodat, že novináři se nám také tak trošku proměnili v šiřitele pitomostí. Pamatuji si doby, kdy články, které jsme psali, musely být pořádně vyfutrované a ozdrojované. Postavit text na jednom anonymním zdroji, který ještě blábolí své subjektivní dojmy, by za starých dobrých časů neprošlo. Dneska to pravidelně dělají Parlamentní listy i takový Reflex ve stylu: "Naše čtenářka paní Milada, o které vám nic neřekneme, protože se bojí, nám zavolala a řekla nám strašný věci. Tak si je poslechněte. Ověřovat to ale nebudeme."

Mimochodem, všimli jste si, jak ostře se Reflex poslední dobou pouští do ODS? Bez ohledu na blížící se volby? To je panečku nezaujatý postoj. Jestli to nebude tím, že současný šéfredaktor Reflexu byl dřív také šéfredaktorem časopisu spojeného s ODS

Vraťme se ale ještě k Parláčům, jak jim říkáme my fandové. Ty se zase předvedly v nejlepším světle. 

Slízli za to od veřejnosti i odborníků masivní kritiku a tak se pustili do vysvětlování. 

Pan Polanský jen obhajuje neobhajitelné. Jsou to kecy. Nejde o nic jiného, než že prostě tohle médium kastuje lidi a vodí si své ortodoxní čtenáře na provázku. Jde jenom o to, je vytočit, nastartovat a vyprudit, aby komentovali a sdíleli, což jim nahání klikance a tudíž prachy. To kastování a vytváření nepřátel téhle své čtenářské skupiny je prostě jenom nástroj k vydělávání peněz. Nic víc. Každopádně doufám, že až pan Polanský skočí z mostu, napíší PL na Facebook: Zemřel člověk, který šířil nesmysly, nenávist a vykrádal seriozním médiím články. 

Mě by teda spíš zajímalo, jestli už pan Polanský vysvětlil ono údajné obtěžování šéfky Národní domobrany. 

Pojďme ale k zábavnějším věcem. Třeba stopě, kterou po sobě v médiích zanechala zesnulá herečka Květa Fialová. Myslím, že na ni Lukáš Dolanský nikdy nezapomene. 

ČT24 nás také informovala o novém výkladu historie. 

Pak se ale lekli a titulek změnili na tradiční pojetí, srabi. 

A tomuhle se, přátelé, říká pořádnej marketing. 

Jo a blíží se volby, jestli jste si nevšimli. 

Tak hlavně zachovejte chladnou hlavu a užijte si zbytek neděle. 

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.