13.01.2018, 11:03

Karel Křivan: Špatně trávíš svůj čas na Facebooku, Kájo

Mark Zuckerberg má strach, že svůj čas trávím špatně a hodlá to napravit. Takže ono nestačí, že se o mém soukromém životě snaží čím dál tím více rozhodovat stát. A samozřejmě si tuto nežádanou péči nechá ode mě zaplatit. Nyní i mocná korporace má o mě péči a hodlá konat dobro. Vlivný majitel vlivné firmy Mark Zuckerberg oznámil, že Facebook „mění cíl pro svoje produktové týmy“. To je jeho právo a jeho věc. Mě zaujal slovník, jakým to vysvětluje.

Karel Křivan: Špatně trávíš svůj čas na Facebooku, Kájo
Zdroj: Wikipedia

Chce, aby můj čas strávený na Facebooku byl „dobře stráveným časem.“ To je od něj hezké, jen jsem si myslel, že co je dobře strávený čas, je moje věc. Připomíná mi to rodiče, kteří mě nutili jako dítě chodit někam sportovat, zatímco já si chtěl číst knížky. Také to mysleli dobře. Jen to rozhodnutí jít někam skákat do tělocvičny nebylo moje. Podle toho jsem k němu přistupoval. Podle velkého Marka se „sledování videí, čtení zpráv a dostávání aktualit ze stránek až příliš často stává jen pasivním zážitkem“. No fuj, musíš být aktivní Kájo, hýbej se trochu, jako bych slyšel z dávného mládí stížnosti na můj způsob života. Budu Marku aktivní, slibuju, musíš mě jen víc sledovat, potřebuješ o mně více informací, abys mě mohl přesněji kontrolovat a správně řídit.

Hlavní hrdina jasnozřivé knihy George Orwella 1984 má ve svém bytě výklenek, kam si myslí, že nedohlédne Velký bratr a on si tam může v klidu psát svoje skutečné myšlenky. Obávám se, že na Facebooku žádný takový výklenek není. Samozřejmě záměrně přeháním. Na rozdíl od Winstona Smithe, který byl nucen žít v Oceánii, mohu Facebook kdykoli opustit. Jenže největší sociální síť má dvě miliardy aktivních uživatelů. Takže to, co považuje velký Marek za „dobré“, to rázem bude mít za dobré mnoho a mnoho lidí na celém světě. Vůči touze cool děvčat a chlapců z technologického byznysu chtít více než vydělávat peníze, ale přímo určovat náš způsob života, bychom měli být ostražití. To již dávno nejsou ti milí asociálové z The big bang theory. Sheldon Cooper jako roztomilý geniální popleta je ok. Ale Sheldon Cooper jako vládce světa zas až taková legrace není.

Každá generace má dominantní byznysmeny, kteří chtějí víc než vydělávat peníze. To není nic nového. Obávám se ale, že nikdy v historii nebyly tak blízko u sebe obrovské peníze, netušené technologické možnosti a celosvětový vliv. Neříkám hned, že šéfové Facebooku a dalších technologických gigantů chtějí tento vliv zneužít. Jen se mi vybavují hesla Velkého bratra: válka je mír, svoboda je otroctví ... a co je tedy vlastně ten Facebook?

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.