14.05.2018, 10:12

Recenze: Seriál Kadeřnictví je krátká Ulice s podobným obsazením

Trávíte každý den v očekávání, co se dnes stane v Ulici? Jste pravidelnými pacienty Ordinace? Pátráte, co za První republiky dělal dědeček? Jsou vaše Rodinná pouta spíš Velmi křehké vztahy? Pokud alespoň na jednu z následujících otázek odpovíte kladně, nesmíte rozhodně seriál Kadeřnictví minout.

Recenze: Seriál Kadeřnictví je krátká Ulice s podobným obsazením
Zdroj: Stream.cz

Samotný seriál je příběhem jednoho obyčejného zavedeného kadeřnictví. Majitelka Zuzana (Jana Krausová) zaměstnává své kamarádky Mariku (Veronika Gajerová), Lucii (Jana Bernášková) a Nelu (Patricii Solaříkovou). Poklidné fungování salonu naruší příchod její vnučky Anety (Natálie Holíková), která odešla z kadeřnického učiliště a u babičky hledá práci. Její přijetí se u ostatních zaměstnankyň nesetkává s přílišným pochopením a je pro ně trnem v oku.

Po zhlédnutí prvních tří dílů (seriál jich bude mít dvacet s celkovou stopáží kolem šesti minut) začnete přemýšlet, co vám to jen připomíná, a neubráníte se pocitu, že už jste podobnou situaci viděli nebo zažili. Srovnání s Ulicí je na místě, nejen kvůli stejné cílové skupině, na níž Kadeřnictví míří. Může za to jistě i herecké obsazení, které se s Ulicí prolíná - ať už se jedná o Patrici Solaříkovou nebo Janu Bernáškovou v roli Lucie, která v seriálu Ulice dokonce hrála kadeřnici.

Každý z dílů je uveden většinou nějakou veledůležitou otázkou, kterou majitelka Zuzana položí a od ní se odvíjí celý pozdější děj. Prostor šesti minut pro rozehrání čehokoliv není dostačující. Zápletky jsou tak jen spíše načrtnuty. Vše se točí kolem vztahů, které hlavní hrdinky (pokud vůbec nějaké mají) zdatně zabíjejí a pohřbívají rovnou od začátku.

Spíš než o skutečné a plnohodnotné příběhy s pointou tak vznikají poněkud křečovité skeče sestříhané do jednotlivých dílů. Samotné prostředí je vybrané, aby působio realisticky. Namísto kadeřnictví však prostor před kamerou připomíná drbárnu s těžko uvěřitelnými dialogy, které spíš připomínají samostatně fungující hlášky, které mají pobavit nebo alespoň vyloudit pousmání na tváři. Zákaznice jsou spíše jen kulisy do počtu.

Tvůrci se rozhodli pro šablonovité postavy, se kterými se potenciální diváci snáz ztotožní. Máme tu tedy mladou a naivní Anetu, svobodnou matku Nelu, svobodnou Lucii po třicítce, svobodnou Mariku po padesátce a „babičku“ nad věcí Zuzanu. Zoufalé manželky v kadeřnictví se nekonají a o lehkost humoru typu Bridget Jones si můžete nechat zdát.

Přiznám se, že jsem od režiséra Arichteva očekával víc s ohledem k jeho zkušenostem a věcem, na kterých se podílel. To samé se dá říct i o producentovi Danielu Strejcovi (internetové seriály Vyšehrad a Lajna). Věřím, že své diváky si seriál určitě najde. Můj šálek čaje to rozhodně není a další díly pro jistotu vynechám. Seriál navíc stihl urazit snad všechny možné skupiny lidí, které mohl. Muži, pokud nejsou opilá a promiskuitní hovada, tak jsou zázrakem přírody - stále vás však mohou připravit o peníze, majetek a iluze. Ženy, podnikatelky jsou neschopné a nedokáží řídit svůj vlastní podnik. Samotnou kapitolou jsou vegetariáni (tvůrci zamýšleli pravděpodobně vegany, ale nechtěli diváky příliš obtěžovat vysvětlováním rozdílů), kteří svým stravováním jsou všem pro smích. Stereotypy, které jsou zde vytvářeny a předkládány působí lacině a ohraně, a to je škoda.

Kadeřnictví (TV seriál)

Komedie/Krátkometrážní

Česko, 2018, 20x6 min

Režie: Biser Arichtev

Scénář: Jan Borski, Jakub Volák, Ivana Dragounová

Kamera: Martin Schinabek

Hudba: David Solař

Hrají: Jana Krausová, Veronika Gajerová, Natálie Holíková, Jana Bernášková, Jana Stryková, Nela Boudová, Patricie Solaříková

Producenti: Daniel Strejc, Rudolf Merkner

Střih: Věra Flaková

Zvuk: Jan Štindl

Masky: Barbora Potužníková, Michaela Hanušová

Kostýmy: Veronika Moudrá

Malé kadeřnictví nedaleko rušného centra je plné lidských osudů. Co účes, to příběh. Místo, kde se řeší ty nejzásadnější otázky života. Otevřeně s nadsázkou s vámi hrdinky seriálu

sdílí své životní výhry i prohry. (Stream.cz)

Aktuální hodnocení na ČSFD zde.

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.