03.08.2016, 08:17

Jak se z vtipů stávají hoaxy

Jak se z vtipů stávají hoaxy

Širé dálavy internetu jsou sluncem zalitou krajinou nekonečné zábavy, kronikou košatého všelidského vědění a studnicí užitečných informací na dosah ruky. Má však – nikterak překvapivě - i svou odvrácenou tvář. A právě té se věnujeme v našem seriálu - Hoaxy, lži a propaganda - jak na internetu nenaletět a rozpoznat lži. Jeho autorem je Petr Nutil, šéfredaktor webu Manipulatori.cz.

Pokud se budete chtít znát odpověď na otázku, proč že vlastně ty ošklivé hoaxy vznikají, může se vám dostat mnoha různých odpovědí. Vcelku obvyklé je strašení poplašnými zprávami využívané jako skvělá taktika předvolebního boje a propagandistického působení. Poplašné zprávy vznikají také z hlouposti a nevědomosti či z touhy po vašich penězích či datech. Možná vás ale překvapí, že ne zrovna malá část hoaxů jsou prostě jen více či méně podařené vtípky, které laskavý čtenář prostě nedokázal dešifrovat a ve svém svatém boji za pravdu šíří dál. Je totiž smutnou pravdou, že ať na internet vypustíte sebevětší stupiditu, vždycky se najde někdo, kdo jí vezme vážně.

Samozřejmě – to, že někdo nepochopí vtip, se stává i mimo internet. Nicméně právě ve specifickém prostoru elektronického světa může takové nepochopení vyústit v naprosto absurdní situace. A my se na několik takových příkladů podíváme.

 

Kočky a psi jako potravina – od letoška legálně

Světem sociálních sítí se rozletěla nová překvapivá zpráva: „Za naprostého nezájmu novinářů, ochránců zvířat a dalších skupin občanů prošla toto pondělí Parlamentem České republiky novela zákona č. 166/1999 Sb., o veterinární péči a o změně souvisejících předpisů. Její součástí je i nové zařazení, pro naprostou většinu lidí, domácích mazlíčků – psů a koček mezi takzvaná jatečná zvířata.

 

Ministr Jiří Dienstbier měl k tomuto prohlásit: „Určité skupiny obyvatel prostě nemají jinou možnost, jak doplnit organismu potřebné proteiny, bílkoviny a tuky, než že si prostě chytí na ulici nějakého toho pejska nebo kočičku. A my jim to nemůžeme mít za zlé, pro různé nízkopříjmové skupiny je to opravdu jediným řešením. I pro stát je schválení tohoto zákona výhodné v tom, že se na jednu stranu sníží objem dávek vyplácených v hmotné nouzi a na druhou stranu dojde ke snížení počtu volně pobíhajících psů a koček.“

Samozřejmě že žádná taková novelizace, která by z mazlíčků udělala jateční zvěř, neproběhla. Článek byl publikován na webu Burani.cz, odkud se začal šířit nejen po sociálních sítích, ale i okopírovaný v emailech. Ano, uhodli jste, skutečně jde o web který si utahuje z kdekoho. A když jsme u těch psů, Burani publikovali například i varování organizace Lékaři bez hranic před konzumací městských psů, protože jejich maso způsobuje obezitu, padání vlasů a předčasné stárnutí.

 

Saúdští vědci rozhodli, že ženy jsou savci a měly by mít stejná práva jako velbloudi

Ano, je to překvapivé, ale je to tak. Podle této zprávy mělo „kolegium vědců přijít s bezprecedentním závěrem, že ženy jsou savci, ne však tak docela lidé a jako takovým by jim měla být přiznána stejná práva jako jiným druhům savců, jako třeba velbloudům či kozám. Toto bylo označováno jako „velký skok vpřed pro ženská práva v SA s tím, že od nynějška budou ženy považovány za členy třídy savců, nikoli věci, jak tomu bylo doposud.“

Zpráva se rozlétla rychlostí blesku po celém internetu. A netrvalo dlouho a objevila se i Čechách na "pravdařských" webech Sputniku a AC24. Pak jí přebral i FreeGlobe, prvopodstata, ceskoaktualne a tak dále.

 

 

No, jenže šlo opět jen o vtip. Původním autorem je parodický Journal of Mourréal a jeho anglicky psaný sesterský web worldnewsdailyreport.com.

 

 

Ne nadarmo nás o samotné povaze stránek nás informovali autoři webu takto: „Všechny postavy objevující se v článcích této webové stránky – i ty, založené na skutečných postavách – jsou zcela fiktivní a jakákoliv podobnost mezi nimi a všemi osobami mrtvými, nebo nemrtvými je pouhým zázrakem.“ To si však – jak už to bývá – jen málokdo rozhodl přečíst.

Drobnou demonstrací agendy webu mohou být i jiné články, které zde najdeme: globální oteplování je vynálezem CIA, homosexualita vedla k vyhynutí Homo Erectus, dvousetkilová žena přežila sexuální napadení stádem kapustňáků, muž strávil 57 let počítáním cihel ve Velké čínské zdi či nacistický nadšenec oplodnil vlastní ženu zmraženými Hitlerovými spermiemi.

Masové globální šíření hoaxu o ženách – savcích přisuzujeme principu pregnantně vyjádřenému slavnou naštvanou matkou při zcela jiné příležitosti: 

 

 

EU chce zrušit písmeno Ř

Web pravdive-zpravy.cz vydal zprávu o tom, že „Evropská lingvistická rada spadající pod EU jednohlasně rozhodla, že od letošního července ruší písmeno Ř.

A to proto, že „téměř nikdo tohle písmeno v Evropě nepoužívá a pro každého, kdo neovládá češtinu, je jeho výslovnost extrémně obtížná. ELR chce zjednodušit komunikaci tím, že problematické znaky a hlásky bude postupně eliminovat,“ vysvětluje jazykovědec František Měch.

 

 

V článku se také dočteme, že Ř je jen začátek: „Vedle odstranění problematického písmene má ale celá akce ještě jeden důvod. Evropská unie chce pečlivě sledovat reakce Čechů a podle toho urychlit, oddálit, nebo třeba i úplně zastavit snahu odstranit E s háčkem. Jeho eliminace sice není na pořadu dne, ale v roce 2020 by mělo na půdě europarlamentu proběhnout další jednání Evropské lingvistické rady a je velká šance, že se bude probírat i tenhle český potížista.“

Nu a této zprávy se chytil například známý konspirátor a provozovatel takzvané České nezávislé televize Petr Ortek na webu nwoo.org. Nápad na zrušení písmene Ř označuje za „bejkárnu“ zplozenou chorými mozky v komisích EU, na což se můžete podívat ve videu v čase 22:14:

 

 

 

Naštvaní občané si ale nedali ani tu nejmenší práci s ověřováním. Záhy by totiž musel zjistit, že nejenže žádná Evropská lingvistická rada neexistuje, ale zpráva samotná pochází ze satirického webu. Totiž pravdive-zpravy.cz samy sebe uvádí takto: „Původní zpravodajství Prima COOL, které jako první přináší exkluzivní informace, jež jinde nenajdete. Všechna zde uvedená zjištění jsou na 158% pravdivá.“

I jen zběžný pohled na obsah webu by mohl každého, nejen konspirátora přesvědčit o tom, že to opravdu není relevantní zdroj. Posuďte sami: „Po KFC nabídnou rozvoz zdarma i taxíky! Stačí si přinést vlastní benzín.„, „Vlajkonošem Tibetu na olympiádě v Riu bude Miroslav Kalousek! Potvrdil ho Dalajláma!“, „Oprava lanovky na Petřín se protáhne. Pomůže Nepál, pošle své šerpy!“ anebo třeba „Církev vydala aktualizované Desatero. Došlo na mobily, Facebook i orální sex.“

 

Co říci závěrem?

Je jistě dobré, že nás škola naučila číst a psát, nicméně ve věku elektronických médií to tak úplně nestačí. Hodí se schopnost i textu porozumět, orientovat se v něm, a tedy mimo jiné rozeznat zjevnou absurditu, nadsázku a vtip od vážně míněných informací. Tedy disponovat nejen špetkou zdravého rozumu, ale i smyslem pro humor. 

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.