10.08.2016, 00:47

Hoaxy jako nástroj na podporu konspiračních teorií aneb Báječná léta s chemtrails

Hoaxy jako nástroj na podporu konspiračních teorií aneb Báječná léta s chemtrails

Širé dálavy internetu jsou sluncem zalitou krajinou nekonečné zábavy, kronikou košatého všelidského vědění a studnicí užitečných informací na dosah ruky. Má však – nikterak překvapivě - i svou odvrácenou tvář. A právě té se věnujeme v našem seriálu - Hoaxy, lži a propaganda - jak na internetu nenaletět a rozpoznat lži. Jeho autorem je Petr Nutil, šéfredaktor webu Manipulatori.cz.

Jestli jste se někdy podívali na nebe, nemohly vám uniknout čáry, které za sebou nechávají dopravní letadla. Zároveň jste tak mohli spatřit jednu z nejoblíbenějších konspiračních teorií v praxi. Ano, mluvím tady o chemtrails, fenoménu, který nám krásně ukazuje, jak se hoaxy nemusí vyskytovat samy o sobě, ale stávají se nástrojem právě na podporu různých konspiračních teorií.

Začneme ale popořadě. Zastánci této teorie totiž tvrdí, že to, co za sebou zanechávají letadla na obloze, nejsou stopy kondenzačních par, nýbrž chemické postřiky. A toto údajné „práškování“ má za cíl různé nepěkné věci – od manipulace s počasím, přes šíření chemtrailsové chřipky až třeba po sterilizaci obyvatel.

Například podle webu czechfreepress.cz jsou právě postřiky zodpovědné za to, že je vám zle, máte ucpaný nos, bolí vás tělo, potíte se, kašlete, kýcháte a nemáte energii na to, abyste vstali z postele. Na stejném místě najdeme i viníky – jsou jimi totiž Rockefellerové, zednáři atp. Ti mají být hlavními hráči ve světové genocidě, redukci světové populace a nastolení Nového světového řádu.

Naštěstí se ale objevují i zaručené recepty, jak se takovému postřiku bránit – jedním z nich je takzvané octování, což není nic jiného, než oblévání svého domu octem. Než se ale vypravíte do obchodu skoupit zásoby octa, zastavte se a přečtěte si něco relevantních zdrojů.

Třeba tento článek, ve kterém vzhledem k rozšířenosti této konspirace a zájmu veřejnosti cituje Český hydrometeorologický ústav vyjádření odborníků, tedy meteorologů a fyziků. Záhy se v něm dozvíte, že kondenzační stopy za letadly jsou naprosto běžným jevem, narůstajícím úměrně k nárůstu letecké přepravy.

A tento nárůst je více než patrný. Za posledních deset let se provoz zdvojnásobil.

 

 

Dejme ale ještě slovo ČHMÚ: Vznikají jako přirozený důsledek promíchávání chladného vzduchu s horkými produkty spalování kerosínu, přičemž mohou mít velmi rozmanitý vzhled a dobu trvání v závislosti na meteorologických podmínkách v oblasti letové hladiny... ​Jako jeden z „důkazů chemtrails“, majících souvislost s meteorologií, je často argumentováno i různými pokusy o umělé zásahy do počasí, které probíhají v některých oblastech světa. Podobné akce či experimenty však využívají jiné technické prostředky než civilní dopravní letadla a s kondenzačními stopami za letadly je nelze v žádném případě zaměňovat. Navíc oblasti, kde se tak děje, jsou mimo území ČR, které je pro podobné experimenty klimatologicky zcela nevhodné. Závěrem nezbývá než apelovat na zdravý rozum a v kondenzačních stopách nehledat, co tam není.

 

Ano, tak je to prosté. Dalším oblíbeným tvrzením konspiračních teoretiků je tvrzení, že dříve tak dlouho za letadly čáry nezůstávaly. Jenže ani to není pravda. Přesvědčit se o tom nakonec můžete i sami. Následující fotografie je z roku 1940. A nad Londýnem jsou persistent contrails, které za sebou zanechávaly stíhačky za druhé světové:

 

 

A pokud ještě nemáte dost, přečtěte si článek Vítězslava Kremlíka Racionálně o Chemtrails. Dozvíte se z něj i mimo jiné, že ani laboratorní testy nebyly sto prokázat teorii o chemtrails.

 

Jak ale takové pověsti vznikají?

Třeba takhle. Jistý Chris Bovey pořídil v roce 2014 ze svého sedadla při letu z Buenos Aires do Londýna následující nahrávku.

 

 

Tu nasdílel na Facebook s komentářem: „Tohle jsem natočil v letadle, čím nás to sakra z křídel sprejují?“, Následně prohlásil, že byl zadržen po dobu osmi hodin a byl mu zkonkonfiskován iPhon, a to kvůli kvůli zveřejnění videa. Sice nakonec přiznal, že šlo jen o vtip, nicméně původní facebookový příspěvek s videem byl od té doby sdílen více než 40 000x a koluje v mnoha verzích na internetu dodnes coby nezvratný důkaz chemtrailsového práškování.

 

 

 

Faktem ale je, že inkriminované letadlo muselo nouzově přistát v Sao Paulu a před přistáním vypouštělo palivo, což není nikterak neobvyklá praxe. Připomeňme, že se jednalo o let zaoceánský, který ale musel být po velmi krátkém letu ukončen a letadlo tak bylo stále příliš plné paliva a těžké. O tom, jak krátký let ve skutečnosti byl, se můžete přesvědčit níže.

 

 

Není také nijak těžké zjistit, že takové zařízení na vypouštění paliva má každý Boeing 777 a natočit podobné vypouštění paliva není nic neobvyklého:

 

 

Ale to není všechno. Stačí vytrhnout pár fotografií s tajemnými nádobami na palubě letadel z kontextu a hned máte důkaz o konspiraci jak hrom.

Na webu orgo-net.blogspot.cz se v článku ze čtrnáctého března 2016 dočteme: „Dostali jsme z důvěryhodného zdroje nějaké fotky vnitřků letadel užívaných pro chemtrails a chtěli bychom vám je předat, abyste je mohli dále šířit na svých webech. Když jsme se zdroje zeptali, jestli by nám je mohl podrobněji popsat, řekl, že nechce být poznán a raději zůstane anonymní. Jsme si jisti, že má k tomu dobré důvody a musíme respektovat jeho přání.“

 

 

Vysvětlení je mnohem prostší, než byste čekali. Nejde totiž o nic jiného, než o vodní nádrže pro testování zatížení letadel či systému hasících letounů. Vysvětlení nám může poskytnout i článek na Wired.com: „Vodní balastní nádrže slouží k testování ovládání těžiště během letu.Tyto nádrží jsou naplněny vodou a inženýři mohou jejím přečerpáváním mezi nádržemi během letu posunout hmotnost simulovaného nákladu nebo cestujících.“

Podobné fámy ale žijí svým vlastním životem i dál a jsou v myslích mnoha lidí nevyvratitelné. Co naplat. Víra je obvykle silnější než jakýkoli racionální argument. A o tom, jak nás dokáže víra a vlastní přesvědčení oslepit, si povíme příště.

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.