05.01.2017, 13:00

Nová série Sherlocka ztratila dech: Ze seriálu se stala hysterická, nudná a překombinovaná telenovela

Nová série Sherlocka ztratila dech: Ze seriálu se stala hysterická, nudná a překombinovaná telenovela

Stanice BBC připravila pro všechny milovníky Sherlocka Holmese novoroční dárek v podobě nové série Sherlocka s Benedictem Cumberbatchem v hlavní roli. Klidně si to ale mohli odpustit. První díl čtvrté série je totiž vše, jen ne tím seriálem, na který se všichni milovníci novodobého zpracování ikonického detektiva těšili.

První dvě série se snažily o věrné přenesení tradičních příběhů Sherlocka Holmese do 21. století. Jenže pak se hlavní scénárista (a je to o to smutnější, že se jedná o Stevana Moffeta) zbláznil a začal dělat ze Sherlocka a doktora Watsona špionážní duo, které ale více než kriminální případy řeší partnerské soužití a vliv sociopatie na pohodové manželství. Chápu, že je nová doba, ale přidat do ikonické dvojice ještě paní Watsonovou, je asi stejně rozumné, jako obsadit do role jižanského otrokáře afroameričana. Prostě to nemůže fungovat. A to nemluvím o tom, že už konec třetí série byl natolik překombinovaný, že z původní čistoty seriálu nezbylo vůbec nic.

Ten kdo čekal, že se čtvrtá série vrátí do starých kolejí, čekal marně. Z detektivních zápletek se stal nástroj pro rozehru tragikomické telenovely říznuté pseudošpionážní zápletkou, která je navíc natolik povrchní, že je hluboce pod Sherlockovu úroveň. Bohužel to ale novému Sherlockovi nevadí a zřejmě už je natolik sjetý, že se dokonce jednou v řešení splete!

Šest Železných dam odkazuje na známý případ Šest Napoleonů. Ale autoři očividně pouze přečetli název povídky a dál se původním příběhem nezabývali (tedy kromě šesti bust). Vtip vymizel z nového Sherlocka stejně důsledně, jako klasické Sherlockovské řešení případů pomocí dedukce (je zde minimalizované na takovou úroveň, že ani nedává smysl a pravidlo “když vám to řeknu, bude vám to připadat jasné” zde naprosto neplatí, protože scénáristé rezignovali na logiku). Namísto toho se budete moci dojímat nad nově narozeným dítětem pana a paní Watsonových, přemýšlet o peripetiích narušeného manželského vztahu (a potenciální nevěře! Taky jsem tomu nevěřil, ale je to tak) a podivovat se city zmítanému Sherlockovi. Arthur Conan Doyle se musí otáčet v hrobě, sice svého hrdinu na sklonku života nenáviděl, ale tohle by mu snad nepřál ani on.

Za co však musím pochválit Českou televizi je precizní výkon a rychlost se kterou první díl nasadila a to včetně plného dabingu - stalo se tak za méně jak 48 hodin od premiéry na BBC. Další díly poběží dokonce ten samý den jako na BBC. Takhle si představuji spolupráci mezi veřejnoprávními televizemi v Evropě!

První díl čtvrté sezony bude Česká televize opakovat 6.1.2017 na ČT 2 od 23:25

Druhí díl čtvrté sezony bude Česká televize vysílat v premiéře 8.1.2017 na ČT 2 od 22:05

Třetí díl čtvrté sezony bude Česká televize vysílat v premiéře 15.1.2017 na ČT 2 od 22:05

 

 

 

Oficiální anotace: 

Šest Železných dam (S04E01)

Velká Británie The Six Thatchers

Slovensko Šesť Thatcheriek

Krimi / Mysteriózní / Drama

Velká Británie, 2017, 1 h 28 min

 

Režie: Rachel Talalay

Předloha: Arthur Conan Doyle (kniha)

Scénář: Steven Moffat, Mark Gatiss

Hudba: David Arnold, Michael Price

Hrají: Benedict Cumberbatch, Martin Freeman, Amanda Abbington, Louise Brealey, Lindsay Duncan, Mark Gatiss, Rupert Graves, Una Stubbs, Marcia Warren, Sacha Dhawan, Sian Brooke, Eleanor Matsuura, Paul Chequer, Gabrielle Glaister, Charles Edwards, Amanda Root, Rob Callender, Richard Syms, Tanya Moodie,

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.