18.02.2017, 19:19

Týden v médiích: Nahotinky, Klaus, nahotinky, Zeman, ukrajinské zombie a zase nahotinky. V době postfaktické to jinak nejde

Týden v médiích: Nahotinky, Klaus, nahotinky, Zeman, ukrajinské zombie a zase nahotinky. V době postfaktické to jinak nejde
Zdroj: CHROMORANGE / Lorenz Timm

Tu zprávu jste nejspíš zaznamenali. Jičínské muzeum ve středu vypustilo do světa informaci, že do populárně odborné publikace o archeologii Českého ráje někdo nějak propašoval fotky nahých žen. Hned se z toho, samozřejmě, stal hit internetu. To víte, nahotinky.  

Jenže se ukázalo, že šlo o guerilla marketing. Na jednu stranu je jistě milé, že se i taková úctyhodná instituce jako muzeum snaží propagovat sebe a populárně vědeckou publikaci neotřelým způsobem. Celý způsob provedení je ale neuvěřitelně hloupý a jediné, co by si zasloužili, je objevit se v učebnici guerilla marketingu jako ukázkový příklad toho, jak to nedělat.

U guerilla marketingu, stejně jako u čehokoliv jiného, je důležité nelhat. Můžete na potenciálního zákazníka lišácky mrkat, že „víte, ale nepovíte“, můžete odvádět pozornost nebo mlžit, ale prostě na přímý dotaz "Jak se věci mají" nesmíte lhát. A tady se lhalo od začátku. A hloupě. Bez ohledu na to, že máte být instituce, která má mít jistý punc serióznosti. O čem nám budou v muzeu lhát příště? Že Jan Žižka vyhrál první světovou válku?

Další problém je v nahých kráskách, které se měly „záhadně“ objevit v publikaci Jiřího Waldhausera. Je to pikantní a zafungovalo to určitě lépe, než kdyby se tam záhadně objevily fotky Miloše Zemana. Ale pornografie? Opravdu? Člověk aby se teď bál vzít tam na prohlídku osmiletou dceru, aby z poza exponátů nevyskočilo brnění ověnčené gumovými penisy. Zkrátka a dobře, vypadá to, že tenhle nápad a jeho provedení měl na svědomí Jiří Kára po pár deci okeny.

Jedna věc je ale jistá - nahé holky fungují. Pochopili to i v časopise Playboy a vrátili je do hry. Někteří hned začali prorokovat, že jde o jasný signál toho, že v médiích končí vláda ideologie genderismu nebo co a zase se vrací normální svět. No, nebudeme se pouštět do dlouhých disputací, protože na rozdíl od všemožných teoretiků a ideologů víme, že většina prostých mužských konzumentů médií nad tím takhle nepřemýšlí. Reagují prostě a spontánně asi nějak takhle:

Když už jsme u těch ideologů - všimli jste si, že média teď ovládl Václav Klaus mladší? Sděluje svá moudra na Novinkách, tepe nešvary na Facebooku, v Parlamentních listech z něho mají permanentní erekci a teď mu ještě otevřeli páteční poradnu na Reflex.cz. Jo, Sally je mrtvá, teďka frčí jiní kabrňáci. Takoví, kteří všude povídají, jak jim vadí nálepkování lidí a pak v podstatě jenom veřejně nálepkují na koho přijdou. A píší a sdílí bláboly. 

Jak moc velké si můžete přečíst třeba zde. Prostě to, že jste mediální hvězdička a stínový ministr školství ODS k tomu, neznamená, že v mediální gramotnosti nejste na propadnutí. A není v tom sám. 

Ale víte jak, lpět na faktech a realitě je zastaralé. Teď frčí alternativní fakta. Soudruzi z KSČM na svém webu dokonce pro alternativní zprávy založili speciální sekci

Rozhodně by se v ní měl objevit článek z hlásné trouby ruské propagandistické mašiny Sputnik. Protože tady už nejde ani o alternativní fakta. Tady už někdo fušuje rovnou do sci-fi. Neodolám s ukázkou: "Kromě toho podotkl, že ukrajinští vojáci pod vlivem takových přípravků po výstřelu neupadli. „Mohli jste do něj vystřílet celý zásobník a on šel dál. Jdou do útoku, aniž by se kryli. Zabiješ ho, a on jde dál. Střílíš na něj, a on po výstřelu padá, hned zase ale vstane, a jde dál. Dokud ho nestřelíš do hlavy nebo do srdce. Když má vestu, pak to jde se srdcem těžko. Někdo se může zvednout i bez hlavy a pokračovat v cestě," řekl představitel DLR..."

Prostě ryzí nádhera. To je žurnalistika, panečku. Vzít pověrčivé povídačky chlapců z fronty a vypustit je do světa, to by snad neudělali ani v Das Schwarze Korps. Ale víte jak - fanoušci Sputniku sežerou všechno. 

Každopádně bych si rád na téma ukrajinských zombií poslechl nějaký rozhovor z internetové televize Cesty k sobě. Něco v tomto stylu:

Pojďme ale k hlavní zprávě týdne. Televize Barrandov spustí pořad s Milošem Zemanem. Moderovat jej bude mimo jiné Alex Mynářová, manželka hradního kancléře. To je prostě luxusní kombinace. 


Sama k tomu napsala:

K dokonalosti už jenom chybí, aby TV Barrandov zavedla také diskusní pořad s Václavem Klausem. Moderovat by to mohl Václav Klaus mladší. To by byly otázky na tělo, panečku. 

Pojďme raději utéct ke složitým filosofickým otázkám jako třeba závodům mezi želvou a zajícem. Závod, který dokázal, že želva zase vyhraje, běžel ve středu v přímém přenosu a dohromady se na něj podívaly přes tři miliony lidí. (Jasně, ten zajíc byl vlastně králík, ale v době postfaktické to klidně mohl být křeček. Dneska už je všechno jedno.)

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.