03.03.2017, 11:32

Recenze: Podcast Zhasni - sex, intimita a trapas na vlnách Českého rozhlasu

Každý počin, který zkostnatělý institut Rozhlasu posune blíže mladé generaci, je chvályhodný. Například zpřístupnění archivu na Internetu, nebo nové rozhlasové hry. První původní podcast Zhasni, bohužel, mezi chvályhodné projekty Českého rozhlasu a Radia Wave zařadit nemůžu.

Recenze: Podcast Zhasni - sex, intimita a trapas na vlnách Českého rozhlasu
Zdroj: Wikipedia

Zhasni je bohužel jasnou ukázkou, že ani zajímavá umělecká jména spolupracující na pořadu nezaručí jeho kvalitu, ba naopak jejich osobitost může kvalitu pořadu poslat hluboko pod zem.

Devitidílný podcastový seriál Zhasni si vzal za cíl zmapovat lidskou sexualitu. V průběhu devíti dílů si blíže posvítí na asexualitu, sex v těhotenství, nebo třeba na skupinový sex. Vše hezky bez obalu a na plnou hubu. Každé téma doplněné o bonusový materiál v podobě článků a rozhovorů - vše najdete na Zhasnipodcast.cz.

Série odstartovala dílem, který se zaměřuje na svazování nebo-li bondage. A pokud tento díl nastavil podobu následujících dílů, neztrácejte čas poslechem a klidně se vraťte ke zkoumání sexuality přes ohmatané stránky časopisu Bravo. Budete se bavit o poznání lépe a obavám se, že se toho i více dozvíte.

Za prvním dílem stojí Tereza Nvotová a zvukový design si vzal na starosti Stanislav Abrahám. A to byl možná první kámen úrazu. Tereze Nvotové možná zapomněli říct, že v rozhlase chybí jeden vypravěčský kanál, a to obraz. A tak máte při poslechu neodbytný dojem, že důležité části sdělení se sice odehrávají někde na pozadí, ale k vám už nemají jak dorazit.

Dlouhé tiché proluky následované konstatováním “a takhle mě svazuje” rozhodně naplňují posluchače fantazií, ale jen v případě, že se posluchač nechce o této technice dozvědět něco nového, protože to nemá šanci. Bohužel ani vypravěčka formu příliš nezachraňuje. Za nekonzistentnost svého projevu nemůže, není profesionál. Ale od toho by právě měl být režisér, který její projev udělá zajímavým pomocí střihu.


Jestli cílem byla autentičnost, pak byl sice cíl splněn, ale většího uspávače hadů jsem v Rozhlase dlouho neslyšel. Bohužel tomu příliš nepomáhá ani zvukové aranžmá, které sem tam pustí pod nudný hlasový projev vzdychání jak z osmdesátkového německého porna řízlého ambientní hudbou. Takové pokusy mají patřit do DOXu a ne do prvního podcastu Českého rozhlasu. Kvalitě poslechu to nijak nepomáhá, akorát to posluchače odrazuje od obsahu, což je nakonec vlastně dobře.

Po obsahové stránce je první díl podcastu snad ještě marnější. Dokumentaristé jakoby nevěděli, jestli chtějí představit bondage jako zálibu perverzní, nebo normální. Existují stovky lidí, pro které je svazování to samé jako extrémní lyžování, ale přitom mají naprosto normální životy, prožili idylické dětství a nemají potřebu se hledat. Tihle lidé by měli představovat něco, co je pro většinu naší populace v kolonce "úchylnost". A ne, že bondage představuje slečna, která se stále hledá, neví proč to dělá, dle všeho tím něco maskuje, atd... Tím se stigma odlišných sexuálních praktik rozhodně nevyvrátí, ale jen podpoří.

Jediné co mohu pochválit je bonusový textový materiál (a samozřejmě fakt, že se někdo do podobné problematiky pustil). Články, které vznikly jako bonus k tomuto dílu mají hlavu a patu a jsou asi tak stokrát zajímavější než celý podcast. Je škoda, že by to dle vynaložené energie mělo být spíše naopak.

Kreativní hub Českého rozhlasu by to s tou kreativitou neměl zase tolik přehánět a možná by neškodilo zeptat se v budově v Římské, jak se dělají rozhlasové pořady. Ono to nebude jen o tom, že si vyberete kontroverzní téma, které na vlnách Českého rozhlasu ještě nezaznělo…Oficiální anotace:

Podcastový seriál Zhasni
Zhasni! je audio projekt o sexu a intimitě mladých lidí. První původní podcast z produkce Českého rozhlasu odkrývá jejich city, vztahy, vášně a touhy a zachycuje dění za dveřmi ztemnělých pokojů. Devítidílná podcastová série Radia Wave nás vede od asexuality přes práh bolesti a smyslové slasti do světa BDSM. Dává nám pocítit erotické napětí během těhotenství, bere nás na lov zážitků přes online aplikaci i na skupinový sex. Zhasni, zavři oči a představ si...

Podcast Zhasni! je intimním prostorem, kde se otevřeně mluví i o tom, co si obvykle necháváme pro sebe, a ve kterém platí, že co není zakázáno, je dovoleno. Nikdo tu není za svá slova, činy a touhy souzen, naopak se zde otvírá celé spektrum prožívání sexuality.

Příběhy a zpovědi protagonistů Zhasni! zaznamenali tvůrci a tvůrkyně s výrazným autorským rukopisem a zkušeností s dokumentem filmovým i rozhlasovým (Tereza Nvotová, Roman Štětina, Bohdan Bláhovec, Johana Švarcová a Daniel Moravec), kteří spolupracovali se stejně osobitými sounddesignéry (Stanislav Abrahám, Dominik Gajarský, studio Needles a Martin Ožvold). Výsledný tvar tak balancuje na pomezí dokumentární tvorby a zvukového experimentu.

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.