07.03.2017, 08:10

Recenze: Minisérie Spravedlnost - utrápený Ondřej Vetchý opět zasahuje

Autora námětu, scénáře a zároveň režiséra Petera Bebjaka nemusím dlouze představovat. Autorsky je podepsaný pod Případy 1. oddělení a na kontě má taktéž příjemně vydařený temný film z prostředí periferie Čistič.

Recenze: Minisérie Spravedlnost - utrápený Ondřej Vetchý opět zasahuje
Zdroj: Česká televize

A právě depresivní, temná a rozhodně ne černobílá atmosféra (spíše bych řekl šedočerná, protože po prvním díle jsem si nevšiml ani jedné vyloženě kladné postavy) je blízká i minisérii Spravedlnost.

Bebjak vsadil na osvědčené a funkční schéma, které ale tentokrát dohnal až ad absurdum. Ztrhaných vyšetřovatelů, kteří se snaží vychovávat svoji dceru sami a moc se jim to nedaří nám Ondřej Vetchý zahrál v této dekádě několik (naposledy právě v Případech 1. oddělení), jenže většinou byl vztah mezi otcem a dcerou jen takovým intermezzem a zlidštěním charakteru vyšetřovatele.

V případě Spravedlnosti je však tento vztah hlavním motorem příběhu. Jak to tak bývá, policisté nejsou právě vzornými otci, a tak, když jednoho večera zazvoní u dveří Richarda (Ondřej Vetchý) zakrvácená dcera Lili (Elizaveta Maximová), dozvíme se, že se za těch pár let co se neviděli, zamilovala do prominetního soudce a toho prý v sebeobraně právě tento večer zabila.

Slůvko prý je velice důležité. Peter Bebjak umí pracovat s příběhem a scénáře detektivek (až na děsivou Mordpartu, ale tam věřím šlo jen o adaptaci - a tak nemohl nic moc dělat) mu jdou, takže divák dostane vše, co potřebuje. Zkorumpované obchodníky (konečně někdo obsadil stárnoucího Vaculíka do role hajzla! Jde mu to!), pašované zbraně, gangstery, zlé a pomstychtivé policajty. Navíc se mu povedlo velmi věrně vykreslit charakter milujícího otce, který je schopen pro své dítě obětovat nejen svoji kariéru, ale také milostný život a vůbec život obecně.

A aby divákovi dodal ještě více realismu, rovnou hlavního hrdinu pasoval do role milence manželky svého dlouholetého parťáka. Takže o výbušné situace rozhodně není nouze.

Spravedlnost je velmi dovedně natočená záležitost. Příběh plyne bez zaškobrtnutí, dialogy mají hlavu a patu (až na excesy Lenky Krobotové - nemůžu si pomoci, ale od Čtvrté hvězdy hraje pořád stejně, její charaktery jsou zaměnitelné a já nevím jestli je to jejím “talentem” anebo tím, že se podobné postavy dobře píší), kamera je správně temná a ze střihu nedostaneme epileptický záchvat - na vše máme dost času. Tedy někdy je ho až příliš. První díl byl podle mě zbytečně roztahaný, scény občas až příliš návodné, a tak by zkrácení o patnáct minut prvnímu dílu jen prospělo.

To ale nemění nic na tom, že Spravedlnost si zaslouží, abyste jí dali šanci, nejsou to Případy 1. oddělení, není to ani Rapl, ale je to velmi kvalitně odvedené řemeslo a ukázka toho, že se obecně kvalita televizní produkce začíná zvyšovat.

Anotace:

Spravedlnost

Jakou cenu musí zaplatit detektiv vyšetřující případ vraždy prominentního soudce, který spáchala jeho dcera? Komu všemu jeho rozhodnutí změní život? Novou detektivní minisérii Spravedlnost Česká televize poprvé uvede v neděli 12. března ve 20.15 hodin na ČT1.

Dvacetiletá Lily přibíhá v šoku uprostřed noci do bytu svého otce, policejního vyšetřovatele Richarda, aby mu celá od krve sdělila, že v sebeobraně zabila svého milence. Poté, co Richard zjistí, že zavražděným je prominentní soudce Kowalský, rozhodne se dceru krýt. Zamete stopy a tělo zakope. Když se Kowalského ostatky najdou, je vyšetřování přiděleno kriminalistickému týmu, který vede právě Richard. V průběhu vyšetřování Richard zjišťuje, že postupně získávané důkazy jsou v rozporu s verzí jeho dcery.

hrají: Ondřej Vetchý, Martin Finger, Jan Plouhar, Elizaveta Maximová, Jitka Schneiderová, Kristýna Boková, Lukáš Vaculík, Aleš Bilík, Ondřej Malý, Veronika Jeníková, Lenka Krobotová, Dušan Urban a další, režie: Peter Bebjak //kamera: Martin Žiaran // scénář: Tomáš Bombík, Peter Bebjak // střih: Marek Královský // architekt: Petr Synek // kostýmy: Lucia Šedivá // hudba: Juraj Dobrakov // producent: D.N.A. production // kreativní producentka: Kateřina Ondřejková

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.