11.03.2017, 07:26

Karel Křivan: My všichni jsme fake

Minulý týden jsem se zúčastnil debaty o fake news a propagandě.

Karel Křivan: My všichni jsme fake
Zdroj: Pixabay

Debata trpěla dvěma neduhy současné veřejné diskuse: každý si pod stejnými slovy představujeme jiný obsah a považujeme za fake odlišný názor, nikoliv lež jako takovou.

Řekl bych, že každý z nás, kdo je aktivní na sociálních sítích, je vlastně fake sám o sobě. Naše profily - tak jak se prezentujeme, to přeci není většinou skutečnost, ale naše představa o nás samých. Taková privátní progaganda. V lepším případě.

Rychlost a zkratkovitost vyjadřování nás nutně vede k nálepkování. Jsi sluníčkář, proruský, xenofob, neonácek a já nevím co všechno. Ve skutečnosti chceme říct, nesouhlasím s tebou, ale nemám čas a náladu ti vysvětlovat proč. A tak tě označím. A jdu od problému pryč a mohu v klidu napsat svoji verzi. A počítat lajky.

V tom je trochu potíž. Není takový problém být vtipný na Facebooku a sbírat kladné body, dělat si legraci z nešťastných plytkých politiků, nepovedených reklam nebo nepřesně napsaných článků. Hlupáka a tajtrdlíka by dnes na sítích udělal jeden i z takového Einsteina nebo Kanta. To ale vůbec nic nevypovídá o naší schopnosti oponovat jejich názorům. Fór je dobrá věc, ale fór povýšený na smysl veřejné debaty je trochu málo.

Svobodu sítí využíváme více k sebeprezentaci - nebo hůře k sebeadoraci. Podívejte, jak ho dokážu shodit. Sledujte, jak ho ztrapním. No a co. Vysmívat se dá každému názoru. Bůh může být směšný i tajemný a zajímavý. Chováme se, jako redakce humoristického časopisu. To sice není špatné samo o sobě, ale jaksi to nestačí. Protože vedle nás fungují lidé, kteří naší svobodě se smát, chtějí zatnout tipec.

A my si vesele střílíme i z toho Einsteina jako z Hitlera. Mnohdy na základě stejných vtípků. Svědčí to o stále velké míře svobody. A to je dobře. Ale současně to cosi vypovídá o naší neschopnosti rozlišovat. Dokážeme včas přeřadit z lehkovážnosti do odpovědnosti?

Jsem ten poslední, kdo by požadoval omezení svobodné diskuse kdekoli, včetně sociálních sítí. Lepší hloupý vtip než chytrý cenzor. Problém není ve světě kolem nás, problém je v nás. Nesnesitelná lehkost našich vyjádření na sítích dělá ze všeho, co napíšeme, jepice. Víme, že po pár minutách ztratí napsané slovo význam. Jenže člověk by mohl usilovat o něco trvalejšího než o pomíjivou radost ze zásahu do soupeře.

Dříve než začneme napadat jiné, že šíří fake, měli bychom si projít svoji účast na diskusi a přiznat si, kolik nesmyslů jsme stvořili my sami. Cítíme, že je mazlavě nenápadným způsobem ohrožen náš bezstarostně svobodný způsob života. Podivujeme se nad tím, kolika lidem to nevadí. Nechceme-li, aby nás propaganda ovládla, musíme nejdříve sami přestat lhát. O sobě především. A neshazovat jiné názory, jen proto, že s nimi nesouhlasíme. Protože chytrý odlišný názor je lepší než hloupý souhlasný. Chytří lidé vytlačí z našeho okolí ty hloupé. To je moje zásadní kladná zkušenost. Pustili jsme si hlupáky moc k tělu -tím, že tvoříme hloupé zbytečnosti.

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.