11.03.2017, 21:25

Týden v médiích: Šok! Šéfredaktor konvertoval k islámu. Co na to zbytek redakce Parlamentních listů?

Nic tak není zdrojem inspirace jako praktiky Parlamentních listů.

Týden v médiích: Šok! Šéfredaktor konvertoval k islámu. Co na to zbytek redakce Parlamentních listů?
Zdroj: Bohumil Vrána - Předpokládaná podoba redakce webu Parlamentní listy (ilustrační foto)

Pohoršovat se nad Parlamentními listy je jako házet hrách na stěnu. Někdy si ale člověk nemůže pomoci, zvlášť když některé věci překročí všechnu míru. A v posledních dnech v Parlamentních listech vážně perlili. Například na svém facebookovém profilu zveřejnili rok staré video ze stávky taxikářů proti službě Uber a označili jej za aktuální video z Paříže. Nedávno zase sdíleli jinou fotku - prý z Francie. No a přitom byla z Indie. Ryzí nádhera.

V pondělí nás zase oblažili článkem: "Hloučky kouřících cizinců! Imigrační centrum na Praze 6 prý děsí místní. A v blízkosti je základní škola" a k němu dodali tuto fotografii:

Potom, co si z nich opět víc lidí na Facebooku střílelo, včetně šéfredaktora Hlídacího psa,...

... alespoň změnili popisek u fotky. Ale kdo čte malinkaté popisky u fotek? Mistři slova a obrazu z Parlamentních listů v tom, samozřejmě, problém nevidí. Jim totiž podle všeho nejde o skutečné zobrazení toho, co se ve světě děje. Oni mají jasnou agendu a poslání. A nebo platí, že ilustračka jako ilustračka? Proč ne, také jsme si pro redakci Parlamentních listů jednu ilustračku pro tenhle článek vyrobili. Pěkná, ne?

Ale nejde jenom o "ilustrační" fotografie a ulhané popisky k videím. I tvorba titulků je v Parlamentních listech dokonalá. Tak třeba v pondělí vyšel článek s titulkem: "Kunda, ty vole. Michal Horáček si pochvaloval, jak mu VIDEO slavné show dělá hezkou reklamu. Až otevře dnešní noviny, uvidí útok na své slabé místo" Co si čtenář, který proletí jenom titulek (a že většina čtenářů čte jenom titulky), pomyslí? Že někde Michal Horáček prohlásil "kunda, ty vole". Ne, neprohlásil. Ani si nic nepochvaloval, dělal si z dílu seriálu Tonda Blaník, který článek zmiňuje, legraci. Do titulku tedy naskládali nesouvisející věci tak, aby vypovídaly příběh, který není pravda. Prostě lež jako věž. Tak jsme zase my pro změnu udělali titulek stejnou metodou. Jistě, že nějaký šéfredaktor někde konvertoval k islámu, to se stává. A jistě by to měli v Parlamentních listech okomentovat. Třeba: "Kunda vole, neuvěříte, co se stalo, ať žije Zeman, uprchlíci jdou po nás" nebo nějak podobně. Tohle totiž prý není lež, to je jenom alternativní žurnalistika. Nejhorší, samozřejmě, je, že čtenářům Parlamentních listů to nevadí. Ti mají úplně jiné starosti:

A s tímhle médiem po boku chce ODS vyhrát parlamentní volby? Ale zase pokud míří na tenhle typ voličů...

Jenom aby jim je nevyfoukl Okamura. Ten už má i vlastní televizi s velmi kvalitním zpravodajstvím. 

Když už jsme u těch národoveckých géniů, nelze nevzpomenout aktuální myšlenky páně Robejška. Ten napsal mimo jiné tuto perlu: "..lidé, kteří pracují v mainstreamových médiích, názorově poměrně málo liší, ačkoli jsou činní pro různé stanice, novinové či internetové tituly a dokonce i přesto, že pocházejí z různých zemí. Tvoří tak skupinu lidí, kteří si velmi dobře rozumí mezi sebou, ale o to méně s vlastními společnostmi"

Tak rozhodně. Například takový Erik Tabery, Marek Stoniš, Jaroslav Plesl a kterýkoliv náhodný chlápek z Parlamentních listů, to jsou dokonalé příklady toho, jak se novináři od sebe v názorech vůbec neliší. 

A nebo další perla: "Když se pokusíme tento jev vysvětlit, tak zjistíme, že se jedná o profesní skupinu lidí, jejichž původní společenskou úlohou bylo informovat o tom, co se ve společnosti a ve světě vůbec děje. Oni si však přisvojují další funkce, a sice hodnotit to, co se odehrává, a určovat, co je správné; tedy vlastně i to, jak by ostatní měli myslet a co by měli dělat."

Robejšek je úplný mediální analytik. Ještě by mě zajímalo, kdy novináři měli za úkol stroze informovat? Nemohl by tomu géniovi někdo vysvětlit, že novináři psali komentáře, tedy hodnotili co se ve světě děje s ambicí dát věcem  morální rozměr od počátku tisku? Nebo má na pan Robejšek na mysli nějakou paralelní realitu? Čert ví. Celý jeho článek najdete zde

Pojďme ale k zábavnějším věcem. Deník Právo v pátek vydal tématické číslo. 

Na světě je nové sluničkářské video...

... a jedna vtipná reklama. 

No a tohle video se zapíše do dějin žurnalistiky. Viděl to už skoro celý Facebook, tak abyste náhodou nebyli pozadu. 

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.