13.03.2017, 09:18

Assange svět nespasí - odborníci dávají od informací webu WikiLeaks ruce pryč

Popis technik, které CIA využívá k hackování telefonů nebo například chytrých televizí, je zastaralý.

Assange svět nespasí  - odborníci dávají od informací webu WikiLeaks ruce pryč
Zdroj: Wikipedia

To, že Julian Assange už několik let sedí na ekvádorské ambasádě v Londýně, mu nikterak nebráni v tom, aby web Wikileaks publikoval další a další informace, které mají spasit svět před nekalými praktikami amerických tajných služeb, světového židovstva a novým světovým řádem vůbec.

Soubor nově publikovaných dokumentů, označovaných jako Vault 7, tentokrát neobsahuje žádné informace, které by mohly přímo ohrozit životy lidí ať už v USA nebo v zahraničí. Jedná se o popis technik, které CIA využívá k hackování telefonů nebo například chytrých televizí, které následně můžou sloužit jako nástroje ke sledování. Dokumenty, spadající do kategorie „tajné“ a „přísně tajné“, obsahují postupy pro prolomení šifrovaných dokumentů, obcházení antivirových nástrojů. Jeden z dokumentů obsahuje například návod na to, jak „upravit“ televizi Samsung F8000 tak, aby vypadala jakože vypnutá, ale byla ve skutečnosti stále v provozu a mohla být využívána pro monitoring.

Assange, jak je jeho dobrým zvykem, se pasoval do role strážného anděla, tentokrát firem ze Silicon Valley. V rámci tiskové online konference prohlásil, že bude kontaktovat největší technologické společnosti a dodá jim další informace a detaily o chybách v běžně používaném softwaru pro chytré telefony, které CIA využívá.

Nedá se ale říct, že by jeho slova vzbudila obecné nadšení, naopak. Většina firem s Assangem nechce mít nic společného, ať už proto, že publikované informace jsou poněkud zastaralé a velká část z popisovaných chyb je již odstraněna díky nejrůznějším updatům, nebo prostě proto, že mají daleko větší obavy z jeho napojení na Rusko

„Naše analýza odhalila, že spousta z chyb popisovaných v dnešním leaku, byla opravena v posledních verzích iOS, který průběžně aktualizujeme,“ řekl tiskový mluvčí Apple. „Bezpečnostní aktualizace a ochrana v Chrome i v Androidu uživatele chrání před mnohými popisovanými slabinami. Bezpečnost byla vždy naší prioritiou a průběžně investujeme do ochrany našich zákazníků,“ vyjádřila se Heather Atkinsová, ředitelka informacní bezpečnosti u Google. Ryan Kalember ze společnosti Proofpoint, zabývající se strategií kybernetické bezpečnosti, se vyjádřil také ke kvalitě publikovaných informací: „Není to nic zásadního. CIA dělá to samé, co naši výzkumníci – kompiluje seznam slabých míst a snaží se zjistit které z nich se dají zneužít.“ A uvedl také, že hack televize Samsung byl předveden na bezpečnostní konferenci před několika lety. Kalember se také vyjádřil k dalším potenciálním vazbám: „Všechno, co udělali za posledních pár měsíců, nasvědčuje tomu, že pracují pro jiného leakera, což je Rusko.“ Díky těmto vazbám a díky tomu, že Wikileaks s oblibou publikují informace, podle kterých je možno identifikovat konkrétní osoby (viz například případ tureckých žen, nebo snaha vytvořit databázi uživatelů Twitteru a mapy kdo s kým komunikuje), je málokdo považuje za důvěryhodné partnery. „V informační komunitě jim prostě nikdo nevěří, a jejich motivům také ne,“ říká Kalember.

I když tentokrát se jedná z faktického hlediska o bouři ve sklenici vody, před CIA stojí nepříjemný úkol: zajistit, aby k daným únikům informací prostě nedocházelo. „CIA by se měli stydět, že jim zase něco uteklo, ale ještě víc by se měli stydět, pokud tohle je opravdu soubor těch nejmodernějších technologických informací, které mají k dispozici,“ dodal další bezpečnostní expert, který si nepřál být jmenován.

Problémy, které poslední leak vyvolal, jsou tedy spíše nebezpečím pro vnitřní fungování tajných služeb. Existují totiž 2 možnosti, jak k danému útoku mohlo dojít: buď někdo hacknul servery CIA, nebo některý ze zaměstnanců opět vynáší dokumenty (podobně jako blahé paměti Edward Snowden, který si nyní užívá zaslouženého odpočinku u svého kamaráda Vladimíra Putina). Ale ani jedna z nich není příliš úsměvná a zábavná.

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.