26.03.2017, 09:43

Týden v médiích: Šokující zprávy o snídani s Babišem. Blesk je v tom nevinně. Do popelnice spadl bezdomovec!

Jak se liší seriózní média od těch dezinformačních, kde stojí bulvár, jaké jsou zájmy České televize a co na to Pavel Šafr? To vše si povíme na dnešním mimořádném čaji s Babišem.

Utajovaná snídaně špiček Bilderbergu (ať už to znamená cokoliv) s novináři.
Zdroj: Koláž MediaHub/Bohumil Vrána - Utajovaná snídaně špiček Bilderbergu (ať už to znamená cokoliv) s novináři.

Je to možná překvapivé, ale na světě stále existují věci, které dokážou zahýbat českou společností více než strach z uprchlíků nebo terorismus. Namísto teroristických útoků v Londýně a přebarvování profilovek facebookové zdi v minulém týdnu plnila snídaně s Babišem, na kterou ministrovo PR oddělení pozvalo jeho oponenty.

Někteří měli pochopitelnou potřebu se vymezit.

Někteří se zúčastnili.

Někteří si z toho dělali srandu.

A na Šafrově webu Forum24.cz redaktoři vymýšleli nesmysly plné spekulací bez ověřených informací či následné nápravy.

Zdroj: Printscreen Forum24

A když už se tedy ukázalo, že ke snídani přeci jen došlo, drželi se osvědčeného receptu Parlamentních listů, jak napsat článek snadno a rychle: Vraž do toho pár vět, zkopíruj status facebookové celebrity, šmakuláda je hotová a může se servírovat, tadá!

Zdroj: Printscreen Forum24

Mýlit se nebo skočit na špek může na internetu každý. Je to obzvlášť snadné, pokud jde o osobnost opředenou legendami jakou byl David Rockefeller, který zemřel v pondělí 20. března v požehnaném věku 101 let. Falešné zprávě o sedmé transplantaci srdce naletěly weby Nova.cz, Extra.cz a Blesk.cz, zmíněné weby pak po upozornění Technetu články o smrti miliardáře upravily, i když k velké škodě bez jediné zmínky o opravě či aktualizaci. Co už, hlavně že došlo k nápravě! Napálit se může každý... 

Na nechvalně proslulém konspiračním webu Aeronet si s tím hlavu samozřejmě nedělali. Nechybí ani zmínky o kupčení s dětskou krví či o plánované smrti britské královny, prostě bomba!

Zdroj: Printscreen Aeronet

Boj proti dezinformacím je zásadně chvályhodná záležitost a je dobře, že se o něm v poslední době v médiích tolik hovoří. Tématu se dnes večer bude věnovat také Newsroom České televize. Pakliže jste zhlédli upoutávku, mohli jste si všimnout jedné pozoruhodné záležitosti - když se mluví o dezinformacích, běží ilustrační záběry z redakce Blesku, když se mluví o příklonu k seriózním médiím, běží záběry z newsroomu Economie. Možná to vzniklo náhodou, možná nedbalostí ve střižně, možná za tím byl nějaký nekalý záměr. Ale jak už jsme ukázali na předchozím příkladu sedmi srdcí miliardáře Rockefellera, zaměňovat bulvár za fakenews je naprostá hloupost a ve veřejnoprávní televizi by si podobné excesy měli odpustit. O masáži nohou bychom spolu klidně mohli diskutovat, ale bulvár a fake news není hra na stejným hřišti. Není to ani stejná liga, je to úplně jinej sport.

Tento způsob ilustračních záběrů zdá se mi poněkud nešťastným.  

S těmi dezinformacemi je to těžké, obzvlášť když je samotná hlava státu legitimizuje třeba tak, že poskytne rozhovor dezinformačnímu slovenskému webu, který dává prostor i neonacistům. Podrobně o tom informoval ihned.cz.

Ale aby to nevypadalo, že se dějí jen samé smutné věci. Zase nějaký virál nebo co...

Zkrátka bezdomovec na konec:

A na stejnou notičku ještě další frajer libovej.

Pro všechny, co dočetli až sem. Web MediaHub je součástí mediálního domu MAFRA a.s. náležícího do svěřenského fondu ministra financí Andreje Babiše. Díl této rubriky vznikl ze zklamání nad tím, že nás na snídani nikdo nepozval.

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.