09.04.2017, 22:33

Recenze seriálu Pěstírna na Stream.cz: Drsný a syrový seriál, ze kterého vám bude fyzicky špatně

Recenze seriálu Pěstírna na Stream.cz: Drsný a syrový seriál, ze kterého vám bude fyzicky špatně

V seriálové tvorbě se už dávno internetové televize dostaly na neuvěřitelně vysokou úroveň. Stačí vyslovit jména jako Netflix nebo Amazon Prime. U nás jsme si však museli, jako vždycky, oproti světu ještě počkat. Jistě, Tonda Blaník řádí už pár sezón, ale pořád je to spíš jednoduchý sitcom než skutečný seriál. První vlaštovkou byl Semestr na Stream.cz a velký seriál nedávno ohlásil i Playtvak.cz. Tady šlo a (půjde) ale o vztahové a více či méně zábavné příběhy. Seriál Pěstírna, který na Stream.cz poběží od 13. dubna a následně každý čtvrtek, internetovou tvorbu zase posunul ještě někam mnohem dál mezi thrillery.

Pěstírna totiž není komediální seriál, jak jsme byli na internetu zatím převážně zvyklí, a rozhodně jej nedoporučuji sledovat po vykouření ani malého jointa. Pěstírna je v první řadě mrazivý, naturalistický a hodně depresivní thriller. Tedy žánr, který si zatím v rámci internetových televizí dovolil tak maximálně právě zmíněný Netflix. Už z tohoto důvodu jsem byl vůči Pěstírně velice skeptický (jsme v Čechách, je to internetová produkce, točí to relativně nezkušený režisér, kdo by se nebál).

O to více jsem byl šokovaný po zhlédnutí všech deseti dílů Pěstírny. Po skončení projekce jsem zůstal dobrou půl hodinu sedět a přehrával si jednotlivé scény a situace a nebylo mi dobře na duši a ani na těle. Musím autorům vzdát poklonu, protože atmosféru nelegální pěstírny marihuany, ponorkovou nemoc, upocené pracovníky a všudypřítomnou depresi se jim povedlo zachytit neuvěřitelně věrohodně.

Příběh Pěstírny je klasické klišé o nesplacených dluzích a obětování dlužníka ve prospěch zlého mafiána. Zkrachovalý majitel growshopu dluží nemalou částku lichváři. Aby ji mohl splatit, nechá se na devadesát dnů zavřít do podzemní pěstírny marihuany. Na povrchu nechá svoji partnerku (Judit Bárdos má opravdu silný rok!) a také těžkou klaustrofobii (ono mu také nic moc jiného nezbývá). Těch devadesát dnů mezi pár stěnami dva metry pod zemí pak dokáží zlomit nejednoho tvrďáka. Jak se s tím popere frajírek, co na povrchu zvládne akorát utrácet peníze a hulit trávu, ukáže teprve čas. 

Herecké obsazení je zajímavé, kromě pár ostřílených borců vsadili producenti na neokoukané tváře (hlavně u vietnamských herců) a výprava šla pro uvěřitelnost opravdu do hloubky - pro seriál vytvořili (dle policejních archívů) přesnou kopii nelegální podzemní pěstírny (jen použili technické konopí, zákon je zákon) a tam herce na šestnáct dnů zavřeli.

Každá epizoda (v průměru 12 minut) končí otevřeným koncem, který má zajistit, aby diváci byli natěšení na další díl. Pravda trochu se bojím, že atmosféra utrpí týdenní periodicitou, ale chápu, že tady v Čechách pořád nejsme tak daleko jako Netflix ve státech a Stream si zatím nemůže dovolit pustit celý seriál naráz. Člověk nemůže mít všechno.

Rozhodně vám sledování Pěstírny doporučuji. Věřte mi, budete pak na každý ubalený joint koukat úplně jinak.

Zdroj: Stream.cz

Pěstírna (Stream.cz) - Od 13. dubna a následně každý čtvrtek na internetové televizi Stream.cz.

Na začátku byla víra v lepší zítřky. Hranice mezi vykoupením a zatracením je ale povážlivě tenká. Pobyt v zeleni s tropickým klimatem a asijskými specialitami nemusí symbolizovat pozemský ráj. Pět neznámých lidí. Tři měsíce života. Jeden uzavřený prostor. Zazděním to teprve začíná. Pěstírna má totiž mimořádně dobrou živnou půdu, emoce a plody zla uzrávají pod zemí každým dnem. První thriller českého internetu v režii Andyho Fehu uvádí internetová televize Stream.cz.

Hrají: Vojtěch Johaník, Martin Hub, Karel Hung, Hany-Huong Thanh Duong, Martin Bao, Leoš Noha, Judit Bárdos, Jiří Vyorálek, Jiří Panzner, Michal Isteník

Námět: Andy Fehu, Jakub Ševčík

Scénář, režie a střih: Andy Fehu

Kostýmní výtvarnice: Jana Jurčová

Umělecká maskérka: Michaela Pecková

Zvuk: Jan Kalužný, Jakub Jurásek

Hudba: Mojmír Měchura

Kamera: Jakub Ševčík

Producenti Company F: Filip Brouk a Filip Čermák

Kreativní producent: Milan Kuchynka

Šéfproducent: Lukáš Záhoř

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.