19.04.2017, 07:51

Recenze dokumentárního seriálu Provedu! Přijímač: Strýček z Moravy tě potřebuje!

Co si budeme povídat - Armáda České republiky nemá ani léta po profesionalizaci zrovna tu nejlepší pověst.

Recenze dokumentárního seriálu Provedu! Přijímač: Strýček z Moravy tě potřebuje!
Zdroj: Česká televize

Když vynecháme specializované útvary a vojáky na zahraničních misích, je pro nás armáda sbírkou Švejků v kombinaci s děsivými historkami starších kamarádů o povinné vojenské službě.Česká televize ve spolupráci s Armádou ČR se rozhodla v sedmidílném dokumentu tuto pověst alespoň trochu napravit.

Na deseti vybraných rekrutech se nám autoři snaží ukázat Armádu České republiky jako vysoce profesionální útvar a službu vlasti jako jeden z nejpříjemnějších způsobů jak dostát své občanské povinnosti.

Jenže se to tak úplně nepovedlo. Dokument ze začátku evokuje slabší díly Robinsonova ostrova, akorát se neodehrává na tropickém ostrově, ale kdesi na Moravě ve vojenském újezdu. Už výběr těch rekrutů, jako by vypadl z produkce nějaké reality show.

Dopředu nám je jasné, že byli záměrně vybráni ti, kteří se na službu buďto fyzicky anebo psychicky (v horším případě kombinace obého) nehodí. A tak spíše než ukázku toho, jak to chodí při základním vojenském výcviku, který má připravit profesionální vojáky na službu v jednotlivých útvarech, sledujeme bandičku fňukajících rekrutů, které každou chvilku bolí koleno, hlava, nebo mají rýmičku (takhle, osobně jsem také x-krát simuloval na táboře horečku, abych nemusel běhat orienťák, ale to byl letní tábor!).

Do toho posloucháme (s naprosto úžasným moravským akcentem) stesky jednotlivých instrukturů, kteří s láskou vzpomínají, jak minulé generace byly stokrát připravěnější (a samozřejmě tráva zelenější a nepřátelé rozeznatelnější). Do absurdna dostává celý dokument věta jednoho z rekrutů, který se dobrovolně přihlásil, že chce být profesionálním vojákem: “Mně až dneska došlo, že je armáda o tom, že člověk musí být připravený vzít do ruky zbraň a tu třeba použít!”

Nicméně instruktoři nevypadají jako ti nesmyslně uřvaní seržanti z amerických filmů, občas projeví i lidskost a smysl pro humor a vysvětlení principů armádního tréninku mi osvětlilo pár, do té chvíle nepochopitelných buzerací (tedy teď už vím, že to má smysl). Ale pokud byli na natáčení rekruti skutečně vybráni napříč všemi, pak Bůh s námi a doufejme, že kromě občasného výjezdu speciálních jednotek, nebude Česká republika svoji armádu nikdy reálně potřebovat.

Provedu! Přijímač (TV seriál)

Jaká je současná Armáda ČR a kdo se do ní hlásí? Sedmidílný dokumentární seriál Provedu! Přijímač sleduje deset rekrutů během tříměsíčního výcvikového kurzu základní vojenské přípravy.

Co musíte udělat, aby z vás byl profesionální voják Armády České republiky? Klíčem ke vstupu mezi profesionály je tříměsíční kurz základní vojenské přípravy ve Vyškově. Podaří se hrdinům nového dokumentárního seriálu překonat nástrahy vojenského přijímače? Kolik rekrutů vydrží psychické a fyzické vypětí a splní si sen o novém povolání?

Dokumentární

Česko, 2017, 7x40 min

Režie: Benjamin Tuček, Markéta Válková-Ekrtová

Scénář: Benjamin Tuček

Kamera: David Cysař, Lukáš Hyksa

Producenti: Petr Kubica

Střih: Anna Ryndová, Evženie Brabcová

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.