10.06.2017, 09:09

Inspirace Corbynem? Bez Corbyna to ale nepůjde, milánkové

V britských volbách uspěl, zejména u mladých voličů, Jeremy Corbyn. Před pár měsíci ztrácel 20 procent na premiérku Theresu Mayovou. Jenže přišla volební kampaň a je z toho prakticky plichta. I moudré hlavy sociální demokracie to trklo, a řekli si, to je náš komunikační vzor, budeme se u něj inspirovat, a také hrozivý náskok na hnutí ANO stáhneme. Má to jediný háček. Nemají Corbyna.

Inspirace Corbynem? Bez Corbyna to ale nepůjde, milánkové
Zdroj: Garry Knight - Flickr.com

To mi připomíná, když Jára Cimrman uváděl Hamleta bez Hamleta. Tak komunikačně by se to asi zvládnout dalo. PR tým Lidového domu by vytvořil imaginárního levicového vůdce. Hovořili by o něm, psali by o něm, jen by ho nikdy nikdo neviděl. Což by sice nebyl takový rozdíl od současného stavu, ale přeci jen by to kreativitě dávalo větší prostor.

Například pro kategorie prvovoličů by mohli místo dynamického a vtipného předsedy Sobotky nasadit neexistujícího youtubera Sobotku. Zaplatili by si tři, čtyři mladé lidi, kteří by v krátkých videích vyprávěli o setkání s ním. Něco jako ten náctiletý manažerský tým pro Fantu. Jen byste šéfa neviděli. Prodával by se sám přes hashtag.

Ženy na mateřské by měly svého jiného českého Corbyna. Na Mimibazaru a podobných intelektuálně náročných platformách by maminky psaly recepty, které jim poslal citlivý a empatický předseda ČSSD. "Manža to zblajz a mimčo také mlaskalo. No nevolte ho!"

Muži v psychicky náročném středním věku by si pak na motorkářských srazech vyprávěli o tajemném jezdci na nadupané mašině, který ráno skáče padákem, přes den dává třicítku triatlon a v noci to valí z Ostravy do Prahy za dvě hodiny. Při tom samozřejmě stihne sbalit každou holku, která ho nikdy neviděla.

A naši senioři? Tak ti na univerzitě třetího věku rozjedou šeptandu, kterak se po pražských ulicích prohání tajemný předseda ČSSD, aby tu nezbedné děti srovnal, jinde hovínka po ignorantských páníčcích posbíral, a navíc samozřejmě zná na požádání všechny slevy do roku 2020 nazpaměť i pozpátku.

Tak PR stratégové sociální demokracie mají pravdu v tom, že do voleb ještě zbývá dost času na zvrat. Jen mi není zcela jasné, jak chtějí tu Corbynovu kampaň bez Corbyna provést. Přeci jen třeba do televizních debat nějakého skutečného lídra potřebují. Je samozřejmě možné, že za vůdce prohlásí kolektivní orgán, a budou požadovat, aby za pultíkem stál celý ústřední výbor. Nebo jednoduše jejich lídr nepřijde a oni budou na sociálních sítích vše komentovat, jakoby tam byl. Věřím, že mnohé z nás by tak zmátli. Doba je virtuální, lidé již ztrácejí schopnost rozpoznávat, co je realita a co jen výmysl reklamního průmyslu. Takže možná jako nápad je to dobrý. A třeba v dané situaci pro ně jediný možný. Země může být z té volební masáže v říjnu již natolik šílená, že půjde za neexistující fatamorgánou v podobě smyšleného Velkého Předsedy. Ostatně nebylo by to poprvé.

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.