30.06.2017, 22:29

Týden v médiích: Spaste své duše, obejměte naposledy děti, Arabáči útočí pistáciovými oříšky!

Novinařina je mrtvá. Se s tím smiřte.

Týden v médiích: Spaste své duše, obejměte naposledy děti, Arabáči útočí pistáciovými oříšky!
Zdroj: ČTK/AP/Altaf Qadri/Wikipedia - Koláž Bohumil Vrána

Parlamentní listy se v této rubrice vyskytují velmi často. Aby ne, představuji totiž přesně to, co je na současné internetové novinařině špatně. Vzorovým článkem úpadku našeho řemesla je pak aktuální kousek z dílny webu senátora Valenty. Geniální už je samotný titulek. 

A vnitřek je ještě lepší. Článek tvoří pocity nějakých obyvatelek Vršovic, o kterých nevíme vůbec nic. Paní máme říkat třeba Dana. Ta si stěžuje, že potkává hlučné skupinky Arabů, ze kterých má špatný pocit, protože dělají hluk a cítí z nich jistou nadřazenost. Hm, tak to už je drsné. Drsnější je ale další "svědectví": 

Její svědectví vzápětí potvrdila i mladší pisatelka Dominika. „Když jsem šla do Tesca u Edenu, stáli tam a řekla bych, že tam stojí pravidelně, a jedli pistácie. Stáli prostě u toho obchodu s ořechy, jedli pistácie a všechny ty skořápky házeli na zem. Nikdo z kolemjdoucích si jim nedovolil nic říct, protože jsme se báli. Bála jsem se já, ale určitě i další,“ uvedla pro ParlamentníListy.cz svůj nepříjemný zážitek s Araby... Informuje nás web, který slibuje, že si na pistáciové teroristy posvítí.

Víte, za starých dobrých časů, kdy se v téhle zemi ještě dělala novinařina, by si ani ten největší novinářský nedouk nedovolil vypustit článek postavený na anonymních zdrojích a jejich pocitech. Například by kontaktoval městskou policii, ochranku zmíněného obchodu, místní politiky nebo třeba cizineckou policii. Ale to se dnes už nedělá. Dneska nám někdo pošle email a my z toho uděláme článek s ukřičeným titulkem. Edward R. Murrow by na vás byl na všechny moc pyšný, chlapci a děvčata. 

Pyšný by byl určitě i na Václava Cílka, našeho oblíbeného mediální mudrce a jednoho z proroků zkázy. Když média potřebují nahnat klikance, povolají jej na pomoc a on skoro nikdy nezklame. Kdo také v poslední době nezklame, je grafik webu Info.cz. Předpokládám, že je tam jenom na výpomoc z Protiproudu, ale třeba tam zůstane na plný úvazek. 

​Ne, vážně. My se opravdu snažíme tyhle grafické umělce napodobit, ale jde to opravdu těžce. 

Těžko také napodobit dokonalý trapas Jaromíra Soukupa. Ten se ve svém pořadu Duel svezl po ministru obrany, že kvůli "rýmičce" nedorazil do jeho pořadu. Ostatně podívat se na to můžete sami. 

 No jo, rozmazlený ministr. Taková blbost a on kvůli tomu nedorazí do tak skvělého pořadu. 

Tak co myslíte, nezasloužil by si ministr omluvu? ​

Pojďme ale k zábavnějším věcem. Neustávajícím zdrojem marketingového zoufalství jsou snahy Realistů zaujmout. Zatím zaujali hlavně internetové vtipálky. 

Zaujaly naopak České dráhy svou legráckou na účet vraha Kajínka. 

Skvělá titulka se vizuálně také nedávno povedla deníku Právo. 

Na závěr si dejme video pro uklidnění. 

Tak hezkou a klidnou neděli přeji. A vlastně celé prázdniny, protože přes ně si naše rubrika vybere přestávku. Mohli bychom sice jako ČT dávat nějaké reprízy, ale když budete mít chuť, najdete si staré kousky na našem webu sami. A tady máte za odměnu písničku. 

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.