03.08.2017, 12:34

Na konferencí hackerů proběhl test bezpečnosti volebních strojů. Nabourány byly všechny. Trvalo to jen tři hodiny

Na hackerské konferenci DEF CON, která se konala na konci minulého měsíce v Las Vegas, se sjelo na pětadvacet tisíc hackerů a odborníků na kybernetickou bezpečnost.

Na konferencí hackerů proběhl test bezpečnosti volebních strojů. Nabourány byly všechny. Trvalo to jen tři hodiny
Zdroj: Samsonswiki - DEF CON 18

Konference se koná každoročně a počítačoví odborníci zde diskutují o nástrahách dnešního online světa. Letošní ročník byl ovšem v jednom ohledu jiný. V rámci debat o bezpečnosti elektronických hlasovacích zařízení totiž dostali hackeři za úkol nabourat se do přístrojů, které se používají při elektronických volbách.

Pokus zorganizovala finská společnost Harri Hursti a profesor Pensylvánské univerzity Matt Blaze. Do místnosti bylo postaveno 20 volebních strojů a hackeři dostali za úkol je hacknout, což jim nabralo asi jen tři hodiny. Tolik programátorům trvalo nabourat všech dvacet strojů. První z nich byl ale pod kontrolou hackera už po hodině a půl. Šlo však o typ, který minulý rok přišel o certifikát a to kvůli ukončení podpory Windows XP, na kterém zařízení běželo. Není ovšem vyloučeno, že někde na světě se stále používá, informuje web Mashable.

Ostatní volební stroje, mezi kterými byly i ty nejpokročilejší, si ale nevedly o moc lépe. Test tak posloužil k tomu, že odkryl celou sérii bezpečnostních mezer, o kterých jejich výrobci dosud neměli tušení. Z jednoho stroje bylo dokonce možno stáhnout i registr voličů.

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.