08.08.2017, 08:02

Zaměstnanec Googlu sepsal manifest, ve kterém se vymezuje vůči genderové diverzitě na pracovišti

Ženy podle něj pro technické pozice nemají vlohy.

Zaměstnanec Googlu sepsal manifest, ve kterém se vymezuje vůči genderové diverzitě na pracovišti
Zdroj: Pixabay

Jeden ze zaměstnanců společnosti Google sepsal desetistránkový manifest, který se vymezuje vůči politice firmy týkající se genderové diverzity. Dokument vyvolal pozdvižení i mimo samotný Google. Programátor James Damore  se v dokumentu podepsal jako “Google's Ideological Echo Chamber”. Manifest například uvádí, že důvodem, proč na technických pozicích pracuje více můžu je to, že ženy pro takovou práci zkrátka nemají vlohy.

"Musíme přestat předpokládat, že rozdíly mezi muži a ženami automaticky znamenají sexismus", uvádí autor eseje. Vedle toho také zmiňuje, že interní vzdělávací programy společnosti Google, jsou zavádějící. Dokument během víkendu sklidil kritiku z řad nejvyššího vedení Googlu, které uvádí, že podobné myšlenky namířené vůči ženám nebo menšinám mohou být až nepřátelské. Zmiňují ale také fakt, že sepsání manifestu může nést myšlenky, se kterými souzní i řada dalších pracovníků v ostatních průmyslových odvětvích.

Programátor společnosti Google, která kvůli co nejširší rozmanitosti pracovníků zaměstnává také ředitelku pro diverzitu, v manifestu mimo jiné uvádí, že studijní programy, jenž mají ženy učit programovat, jsou vysoce zpolitizované a že přílišný důraz na diverzitu snižuje konkurenceschopnost celého Googlu. Z tohoto důvodu nabádá k upuštění od politiky genderové a rasové rozmanitosti a místo toho navrhuje prosazování diverzitu ideologickou.

První reakce Googlu byla opatrná. Danielle Brown, ředitelka pro diverzitu, uvedla: „Domnívám se, že tento text dělá v otázce postavení obou pohlaví nesprávné závěry. S jeho závěry se ani já, ani Google jako společnost neztotožňujeme.“ A dále zdůraznila, že „k naší naší otevřené vnitrofiremní kultuře patří také podpora sdílení alternativních názorů, včetně názorů politických. Tyto debaty ovšem musí probíhat v souladu s kodexem zaměstnance a platnými zákony.“

Nakonec však Damore dostal výpověď. Jako důvod propuštění v emailu označil „upevňování genderových stereotypů“ a porušení kodexu zaměstnavatele. 

Dokument dále reaguje na nedávné vyšetřování amerického ministerstva práce, které technologický kolos viní z toho, že na srovnatelných pozicích vyplácí ženám menší mzdy. Manifest v plném znění zveřejnil například web Gizmodo.

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.