14.08.2017, 12:47

Neonacistický web je v problémech kvůli urážkám zabité ženy

Americký neonacistický web Daily Stormer stíhají pohromy poté, co urážel ženu zabitou při sobotních protestech proti akcím bělošských rasistů v Charlottesville. Správce webových domén GoDaddy mu vypověděl smlouvu, kvůli čemuž si bude muset extremistický web hledat jinou firmu, která umožní jeho provoz.

Neonacistický web je v problémech kvůli urážkám zabité ženy
Zdroj: ČTK/AP/Stephen Swofford

Stránky Daily Stormeru navíc ovládli hackeři údajně spojení s mezinárodní skupinou Anonymous, kteří na nich vyhlásili "konec nenávisti".

Dvaatřicetiletá obhájkyně práv menšin Heather Heyerová zemřela poté, co do ní najel vůz bělošského radikála během sobotního protestu v Charlottesville. Auto řízené dvacetiletým mladíkem Jamesem Alexem Fieldsem, který čelí obvinění z vraždy, zranilo dalších 19 lidí.

Zakladatel neonacistických stránek Andrew Anglin po smrti Heyerové napsal, že je "většina lidí ráda, že je mrtvá", že byla "odpad společnosti" a tituloval ji vulgárními výrazy.

Pobouřené reakce na sociálních sítích přiměly vedení jedné z největších amerických společností spravujících internetové domény k ráznému kroku. "Vzhledem k tomu, že poslední článek Daily Stormeru následuje v bezprostřední návaznosti na násilný čin, může podle nás podnítit k dalšímu násilí, což porušuje naše podmínky," odůvodnil rozvázání smlouvy podle listu The Washington Post mluvčí GoDaddy Dan Race.

Firma byla přitom již v minulosti vyzývána k tomu, aby neposkytovala platformu k šíření rasistických názorů kvůli několika předchozím kritizovaným příspěvkům Daily Stormeru, vždy se však odvolala na první dodatek americké ústavy o ochraně svobody slova.

Podle médií jsou u GoDaddy registrovány i další krajně pravicové weby, neboť zdaleka ne všichni správci domén šíření podobných názorů tolerují.

Daily Stormer dostal 24 hodin na změnu správce.

Krátce poté se na jeho stránkách objevila zmínka, že je ovládli hackeři hlásící se ke skupině Anonymous. "Konec nenávisti: Daily Stormer je nyní pod kontrolou Anonymous," hlásal titulek. "Daily Stormer a Andrew Anglin příliš dlouho na těchto stránkách šířili svou nechutnou nenávist," dodali hackeři, kteří svou aktivitu přímo zdůvodnili jako reakci na urážky Heyerové.

Anglinovi vzkázali, že zveřejní podrobnosti o místě jeho pobytu, které je údajně v Nigérii, a že pošlou své "spojence v Lagosu, aby jej poctili osobní návštěvou".

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.