11.10.2017, 14:49

Černoška z reklamy na Dove odmítá, že by byl klip rasistický

Černošská modelka z reklamy na tekuté mýdlo Dove, kterou společnost stáhla kvůli obvinění z rasismu, vystoupila na obranu krátkého šotu.

Černoška z reklamy na Dove odmítá, že by byl klip rasistický
Zdroj: YouTube

Podle Loly Ogunyemiové reklama nebyla rasistická, ale naopak oslavovala etnickou různorodost, informovala agentura Reuters. Značka Dove se v pondělí za reklamu omluvila.

V asi třísekundovém spotu si černá modelka sundala tričko a objevila se místo ní zrzavá běloška v tričku. Ta si své tričko rovněž svlékla a ukázala se žena asijského vzezření. Reklama, vysílaná na facebooku v USA, vyvolala vlnu kritiku uživatelů sociálních sítí. Podle mnohých působila tak, že černoška se po použití mýdla změní v bělošku.

Na sociálních sítích se objevily dokonce výzvy k bojkotu značky, kterou vlastní nizozemský gigant Unilever.

"Nemyslím si, že byla rasistická," řekla dnes o reklamě stanici BBC Ogunyemiová. Podle ní se internetem začala bleskově šířit jen část klipu, která ukazovala pouze ji a její bělošskou kolegyni. Výsledný dojem tak byl po vynechání asijské modelky podle ní zkreslený.

Značka Dove se podle Ogunyemiové nemusela omlouvat, stačilo, aby lépe vysvětlila koncept celého reklamního šotu. Připustila ale, že si mohla společnost od počátku uvědomit, jaké riziko její nápad skrývá, a to i vzhledem k tomu, že už v minulosti několikrát čelila obviněním z rasismu ve svých reklamách.

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.