19.10.2017, 22:16

Nivea odmítla nařčení z rasismus kvůli krému zesvětlujícímu kůži (video)

Německý výrobce kosmetiky Nivea odmítl nařčení z rasismu kvůli reklamě na krém zesvětlující pokožku, která se objevila v západoafrických státech jako je Nigérie, Ghana, Kamerun či Senegal. V asi třicetisekundovém spotu si modelka tmavé pleti natírá tělovým krémem kůži, která se jí pak viditelně zesvětlí. Napsal to dnes zpravodajský server BBC.

Nivea odmítla nařčení z rasismus kvůli krému zesvětlujícímu kůži (video)

Spot vyvolal pobouření hlavně na sociálních sítích, někteří uživatelé označili reklamu za "čirý rasismus".

Společnost Beiersdorf, což je majitel značky Nivea, v reakci na negativní odezvu vydala prohlášení. Mimo jiné v něm uvedla, že svými výrobky se snaží reagovat na potřeby zákazníků a že jejím záměrem nikdy nebylo zákazníky urážet.

"Uznáváme právo každého spotřebitele zvolit si produkt podle svých osobních preferencí. Řídíme se tím, abychom jim zodpovědně poskytovali nabídku kvalitních výrobků péče o pokožku," uvedla německá firma, kterou cituje BBC.

Za podobný incident se na začátku měsíce omluvila kosmetická značka Dove, i když černošská modelka, která v reklamě této značky vystupovala, nařčení z rasismu odmítla a reklamu hájila.

This is not okay. #Nivea - Perpetuating the notion that fairer skin is more beautiful, more youthful is so damaging and plays into the racist narrative so prevalent in the beauty industry, that whiteness or light skin is the standard that we should all strive for. Advertisers have the power to change this narrative, but campaign after campaign we see it being used worldwide. Making money out of making people hate themselves is never acceptable. Whitening and lightening creams are not only physically damaging, but also ethically wrong. Empowerment is not too much to ask for. ALL black skin is beautiful, no exceptions, so celebrate us as we are instead of asking us to adhere to unattainable and racist ideals.

Příspěvek sdílený Munroe Bergdorf (@munroebergdorf),

Cookies

Na našich stránkách využíváme cookies. Slouží ke zlepšení naší práce.